Kategorik değişken için makine öğrenmesi algoritmalarının performanslarının incelenmesi
  1. Tez No: 815159
  2. Yazar: İLKAY TUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Makine öğrenmesi yöntemleri ve buna bağlı çalışmalar son yıllarda yaygın bir şekilde kullanım alanı bulmuş buna bağlı olarak gelişime açık bir hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında, sınıflandırma problemlerinde karşılaşılan dengesizlik durumları incelenecektir. Buna göre, ikili sınıf dengesizliği problemi ele alınarak farklı oranlarda dengesizlik içeren sınıflara bir benzetim çalışmasıyla, sınıf dengesizliği problemini çözmek için çeşitli yeniden örnekleme yöntemleri kullanılarak, boosting topluluk öğrenmesi yöntemlerinden Adaptive boosting, Gradient Boosting Machines ve Extreme Gradient Boosting yöntemlerinin başarı performansları ve süre karşılaştırılması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, machine learning algorithms and related studies have become widespread and depending on that its development is being evolved in time. In this thesis, imbalanced data problems in classication studies have been investigated. By conducting a simulation study, the ensemble learning methods such as Adaptive Boosting, Gradient Boosting Machines and Extreme Gradient Boosting were applied to the data sets having imbalanced problems to compare the performance and processing time of those with various ratios of imbalance scenarios using dierent sampling methods.