Silolama süresinin toplam rasyon karışımının mikrobiyal kompozisyonu ve aerobik stabilitesi üzerine etkisi
Effect of ensiling time on microbial composition and aerobic stability of total mixture ration
- Tez No: 815161
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, toplam rasyon karışımı (TRK)'nın silolanmasının aerobik stabilite özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada %55 KM içeriğine sahip TRK'nın yarısı taze olarak, diğer yarısı 30, 60, 90 gün silolandıktan sonra, aerobik stabilite testine tabi tutulmuşlardır. Aerobik stabilitenin 0., 24., 48., 72. ve 96. saatlerinde örnekler üzerinde kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Yem örneklerinde aerobik stabilite süresince termal kamera ile görüntüleme yapılmış ve elde edilen veriler ThermaCAM software programında değerlendirilmiştir. Araştırma verileri ışığında %55 KM TRK'nın gerek silolanmış gerekse silolanmamış şekilde aerobik stabilite açısından uygun olduğu söylenebilir. Araştırmada aerobik stabilite değerlendirme yöntemi olarak sensör verileri, termal kamera, kimyasal ve mikrobiyolojik parametrelerden yararlanılmıştır. Saha şartlarında kimyasal ve mikobiyolojik analiz yapma olanağı her zaman mümkün olmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında termal kamera ve sıcaklık sensörleri bu amaçla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of ensiling total mixed ration (TMR) on aerobic stability properties were investigated. In the study, half of the TMRwith 55% DM content was fresh and the other half was subjected to aerobic stability test after being siled for 30, 60, 90 days. Chemical and microbiological analyzes were performed on the samples at 0., 24., 48., 72. and 96. hours of aerobic stability. During the aerobic stability of the feed samples, imaging was performed with a thermal camera and the obtained data were evaluated in the ThermaCAM software program.In the light of the research data, we can say that 55% DM TMR is suitable for aerobic stability both in siloed and non-ensilaged form. In the research, sensor data, thermal camera, chemical and microbiological parameters were used as aerobic stability evaluation method. It is not always possible to perform chemical and mycobiological analysis under field conditions. From this point of view, thermal cameras and temperature sensors can be used for this purpose