Enerji iletim hatlarında derin öğrenme ile arıza tespiti
Fault detection in energy transmission lines with deep learning
  1. Tez No: 815174
  2. Yazar: ULVİ YUSUF BUTAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, iletim hatlarındaki kısa devre arıza tespiti için veri tabanlı bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntem, herhangi bir müdahalesi olmadan, verilerden farklı özellikleri kendi başına tespit edebilme avantajına sahip olan, derin ileri beslemeli yapay sinir ağlarının bir sınıfı olan Evrişimsel Sinir Ağları ve Uzun Kısa Dönem Hafıza Ağlarına dayanmaktadır. Hata tespit doğruluğunu azaltan gürültünün etkilerini azaltmak ve ağın sağlamlığını artırmak için bu makalede altı evrişim katmanlı ESA önerilmiştir. Bu çalışmada PSCAD simülasyon programında tek baralı bir güç sistem modeli hazırlanmıştır. Hazırlanan model yardımıyla akım ve gerilim ölçümlerine dayalı olarak kısa devre arızalarını tespit etmede önerilen yöntemin performansını doğrulanmıştır. Önerilen yöntemin başarı oranı gürültüsüz verilerde %100'e yakın elde edilmiştir. Elde edilen değerler yardımıyla önerilen yöntemin algılama doğruluğu sağlandığı bu çalışmada gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a data-driven method has been proposed for short-circuit fault detection in transmission lines. The proposed method is based on Convolutional Neural Networks (CNNs) and Long Short-Term Memory Networks (LSTMs), which are classes of deep feedforward artificial neural networks that have the advantage of being able to detect different features from data without any intervention. In order to reduce the effects of noise that can decrease fault detection accuracy and enhance the robustness of the network, a 6-layered CNN is proposed in this article. A single-bus power system model is prepared using the PSCAD simulation program in this study. The performance of the proposed method in detecting short-circuit faults based on current and voltage measurements is validated using the prepared model. The success rate of the proposed method is achieved close to 100% in noise-free data. The detection accuracy of the proposed method is demonstrated in this study by obtaining these values.