Kutu konstrüksiyonlu mobilya birleştirmeleri için auksetik (genişleme eğilimli) kavela tasarımı ve performans özelliklerinin belirlenmesi
Design and determination of performance characteristics of auxetic (tended to expansion) dowels for case construction furniture joints
- Tez No: 815175
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KASAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA KUŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, kutu konstrüksiyonlu mobilya birleştirmelerinde kullanılmak üzere auksetik (genişlemeye eğilimli) kavelalar tasarlanması ve bu kavelalar ile üretilen L-tipi köşe birleştirmelerinin performans özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, inovatif bağlantı elemanı (auksetik kavela) tasarımları yapılmış, kavela enine kesit geometrileri optimize edilmiş ve tasarlanan bu kavelalar üç boyutlu (3B) yazıcı teknolojisi ile polilaktik asit (PLA) malzemeden üretilmiştir. Daha sonra, auksetik bağlantı elemanıyla üretilen L-tipi mobilya köşe birleştirmelerinin diyagonal çekme ve basınç yükleri altındaki moment kapasiteleri ve elastikiyetleri (rijitlik katsayıları) belirlenerek, piyasada yaygın olarak kullanılan minifiks bağlantılı birleştirme elemanları ile karşılaştırılmıştır. Deney malzemesi olarak piyasadaki yaygın kullanımı bulunan ahşap esaslı levhalardan 16 mm kalınlığında melamin kaplı yonga levha (YLLAM) kullanılmıştır. 8 farklı kavela tipi, her gruptan 20 yineleme (10 çekme, 10 basınç deneyi için) olmak üzere toplam 160 adet L-tipi köşe birleştirme deney örneği hazırlanmış ve statik yükleme altında test edilmiştir. Deney sonuçlarına göre, tasarlanan kavela tipleri içinden en yüksek performans değerleri konik dişli, üçgen desenli ve boşluklu (KÜB) olan kavelalarda elde edilmiştir. KÜB kavelalarla birleştirilen L-Tipi deney örnekleri, nispeten daha kritik olan diyagonal basınç yüklemesi deneylerinde, minifiksli birleştirilen L-tipi deney örneklerinin %75'i kadar mukavemet göstermişlerdir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; montaj kolaylığı, montaj süresi, işlem sayısı, maliyet gibi çok önemli avantajları olan auksetik kavelaların, kutu konstrüksiyonlu mobilya birleştirmeleri için alternatif bağlantı elemanı olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to design auxetic (tended to expansion) dowels to be used in case construction furniture joints and evaluation of the performance characteristics of L-type corner joints connected with these dowels. In the scope of the study, innovative fastener (auxetic dowel) designs were performed, the cross-sectional geometries of the dowels were optimized and these designed dowels were produced from polylacticacid (PLA) material with three-dimensional (3D) printing technology. Afterwards, the moment capacities and stiffness of L-type furniture corner joints produced with auxetic dowels under diagonal tension and compression loads were determined and compared with the commonly used minifix connected joints in the industry. As the test material, 16 mm thick melamine covered particleboard (YLLAM), one of the widely used wood based panels in the industry, was utilized. A total of 160 L-type corner joint test specimens were prepared and tested under static loading, including 8 different dowel types, 20 replications for each group (10 for tension, 10 for compression tests). According to the test results, the highest performance values among the designed dowel types were obtained in dowels with conic threaded, triangular patterned and with full hole (KÜB). The L-Type test specimens connected with KÜB dowels showed 75 % of the strength of the minifix connected L-Type test specimens in the relatively more critical diagonal compression loading. According to the results obtained from the study; it can be said that auxetic dowels, which have very important advantages such as ease of assembly, assembly duration, number of operations, and cost, could be utilized as alternative fasteners for case construction furniture joints.