Cumhuriyet dönemi'nde ilkokullarda sanat eğitimi (1923-1950)
Art education in primary schools in Republic period
- Tez No: 815183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÇİYDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı Cumhuriyet'in ilanından (1923) Demokrat Parti Dönemi'ne (1950) kadar geçen süre zarfında ilkokullarda sanat eğitiminin durumunu ortaya koymaktır. Cumhuriyet dönemi sanat eğitimi konusunda belli başlı çalışmalar bulunmakla birlikte öğretim programları bağlamında yapılmış araştırma sayısı sınırlıdır. Cumhuriyetin ilk yıllarında sanat eğitimi özellikle belli başlı okullar veya kurumlar bağlamında çalışılmıştır. Ancak bu bağlamda yapılmış olan çalışmaların çoğu sadece durumu betimleyici özelliktedir. Bu çalışmada ise Cumhuriyetin ilk yıllarında ilkokullarda sanat eğitiminin ne şekilde verildiği betimlenmekle birlikte söz konusu eğitim kapsamındaki derslerde öne çıkan beceri, yetkinlik ve değerlerin neler olduğu da belirlenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda söz konusu dönemdeki ilkokul programları incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden tarihsel araştırma deseni üzerine kuruludur. Çalışmanın verilerini 1923 ila 1950 yılları arasında uygulanmış olan ilkokul programları oluşturmaktadır. Bunlar sırasıyla; 1924 İlkmekteblerin Müfredat Programı, 1926 İlkmekteblerin Müfredat Programı, 1927 Köy Mektepleri İçin Müfredat Programı, 1936 İlkokul Programı, 1936 Köy Okulları Müfredat Programı Taslağı ve 1948 İlkokul Programı'dır. Araştırma veri analizinde doküman analizi tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the state of art education in primary schools during the period from the proclamation of the Republic (1923) to the Democratic Party Period (1950). Although there are certain studies on art education in the Republican period, the number of researches in the context of curricula is limited. In the first years of the Republic, art education was studied especially in the context of major schools or institutions. However, most of the studies conducted in this context are only descriptive of the situation. In this study, besides describing how art education was given in primary schools in the first years of the Republic, it was also tried to determine what skills, competencies and values were prominent in the lessons within the scope of the education in question. In this direction, primary school programs in the mentioned period were examined. The study is based on historical research design, one of the qualitative research methods. The data of the study consists of primary school programs implemented between 1923 and 1950. These are respectively; 1924 Curriculum for Primary Schools, 1926 Curriculum for Primary Schools, 1927 Curriculum for Village Schools, 1936 Primary School Curriculum, 1936 Rural School Curriculum Draft and 1948 Primary School Curriculum. Document analysis technique was used in research data analysis.