Yüksek güçlü yarı iletken dizgi lazer diyotların test ve karakterizasyonu
Test and characterization of high power semiconductor array laser diodes
- Tez No: 815186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yarı iletken teknolojisinin gelişmesi ile birlikte Lazer teknolojisi de yarı iletken teknolojisi ile beraber gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Özellikle yüksek güç gereksinimin olduğu hassas teknolojilerde Tıp, Savunma ve Görüntüleme gibi alanlarda gün geçtikçe daha fazla isterler gelmektedir. Bu isterler kullanım amaçlarına göre yüksek güç, özel dalga boyu, özel çalışma sıcaklığı gibi farklılıklar göstermektedir. Bu farklı isterler üreticilerin açısından olumlu karşılanıp aynı zamanda üretim açısından birçok problemi de yanında getirmektedir. Üretim aşamasındaki değişikler haricinde test ve karakterizasyon kısmında üretilen ürünün doğrulanması ve performans analizlerinin gerçekleştirilmesi için bu kısımda da birçok yöntem geliştir. Bu çalışmada yüksek güçlü yarı iletken dizgi lazer diyotların test ve karakterizasyon aşamaları detaylı şekilde incelenmiş, optik masa üzerinde test sistemi kurularak lazer diyot test edilmiş, elde edilen veriler kayıt edilmiş, optik ve elektriksel özelliklerini değerlendirilerek kalite kontrolünü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of semiconductor technology, laser technology has also developed with semiconductor technology and continues to progress. There is an increasing demand in areas such as Medicine, Defense, Imaging, especially in precision technologies that require high power. These demands vary according to the intended use, such as high power, specific wavelength and specific operating temperatures. Although these different requirements are welcomed by the manufacturers, they also bring many difficulties in terms of production. Apart from the changes in the production phase, various methods have been developed in the testing and characterization phase in order to verify the produced product and perform performance analysis. Installed system was investigated in terms of efficiency and motor performance if preferred in industry and agricultural irrigation, results were reviewed by using obtained system graphs, suggestions were presented for planning and system engineers. In this study, testing and characterization stages of high-power semiconductor laser diode arrays were investigated in detail. To test the laser diodes, a test system was set up on an optical bench and the obtained data were recorded. Optical and electrical properties were evaluated to ensure quality control.