Yüksek güçlü yarı iletken diyot lazerlerin bakteri ve funguslar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Check the effect of high-power semiconductor diode lasers on bacteria and yeast
  1. Tez No: 719301
  2. Yazar: HALİL ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KÜÇÜKKARA, PROF. DR. NADİR DİZGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma birçok hastalığın ve kirliliğin sebebi olan bakteri ve fungusların üremelerinin yüksek güçlü yarı iletken diyot lazer ile durdurulması veya azaltılması adına gerçekleştirilmiştir. Çalışma sırasında kullanılacak mikroorganizmalar mersin üniversitesi çevre mühendisliği bölümünden karşılanmıştır. Alınan mikroorganizmalar yüksek güçlü yarı iletken diyot lazerin tipi, lazerin uygula süresi, lazerin güç yoğunluğu, giricilik değerleri açısından değişken durumlarda test edilmiş olup en optimum etki bulunmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucu olarak mavi lazerlerin yeşil ve kırmızı lazerlerin etkisine oranla daha fazla etkili olduğunun ve lazerin çıkış güç yoğunluğunun 0.36 W/cm2 olduğu 15 dakika süreyle inhibisyon oranları C. albicans ve E. coli için sırayla %43.63 ve %34.52 oranlarında hesaplanmıştır. 30 dakika süreyle mavi lazerin ışınlanması sonucunda mikrobiyal olarak büyümenin inhibisyonları C. albicans ve E. coli adına sırayla %54.55 ve %41.18 oranlarında olduğu tespit edilmiştir. Lazerin çıkışının güç yoğunluğunun 0.54 W/cm2 olduğu ve 28 saat süreyle test edilen mikroorganizmalarda hiçbir mikrobiyal gelişmeler gözlenememiştir. Mikroorganizmaların zararlı ve yıkıcı etkisinin ortadan kaldırılması için diyot lazerin birçok açıdan avantajlı bir yöntem olarak kullanılabileceği ortaya konulmuştur. Bilindiği üzere kullanılan sterilizasyon yöntemleri kimyasal kullanımı açısından çevreye, maliyet açısından ekonomiye ve riskler açısından insan sağlığına karşı önemli ölçüde zararları olabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı bu çalışmada ortaya konulan sonuçlar diyot lazer kullanımının ile sterilizasyon için alternatif bir yöntem olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to stop or reduce the reproduction of bacteria and funguses, which are the cause of many diseases and pollution, by means of a high-power semiconductor diode laser. The microorganisms to be used during the study have been met in the Department of Environmental Engineering at Mersin University. The microorganisms received have been tested in varying situations in terms of high power semiconductor diode laser type, laser application time, laser power intensity, input values and tried to achieve the optimum effect. The operating result is that the blue laser is more effective than the red and green lasers, and that the inhibition ratios for 15 minutes at the 0.36 W/cm2 laser output power density C. Albicans and E.. it has been found to be 43.63% and 34.52% respectively for coli. Microbial growth inhibisations after 30 minutes of blue laser radiation C. Albicans and E.Coli. found as 54.55% and 41.18% respectively for coli. No microbial development has been observed in microbial cultures tested for 28 hours using a laser output power density of 0.54 W/cm2, it has been found that the diode laser can be used in many ways as an advantageous method to eliminate the harmful and destructive effect of microorganisms. As it is known thesterilization methods used can have significant damage to the environment, to the economy in terms of chemical use and to human health in terms of risk and cost. For these reasons, the results presented in this study showed that using a diode laser may be an alternative method for the sterilization.