Mustafa Rahmi Balaban'da din ve ahlâk anlayışı
Religion and ethics in Mustafa Rahmi Balaban
  1. Tez No: 815187
  2. Yazar: AYŞENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH KALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez; psikoloji, pedagoji, felsefe, ahlâk, Türk dili, çocuk edebiyatı, medeniyet ve kültür tarihi gibi alanlarda telif ve tercüme faaliyetlerinde bulunan, Mustafa Rahmi Balaban'ın din ve ahlâkla ilgili görüşlerini ortaya koymaya çalışmaktır. Balaban'ın kırk üç yıl süren eğitim ve idarecilik çalışmaları yanında yazım faaliyetleriyle de ülkesinin gelişmesinde ve Batı kültür ve değerinin tanıtılmasında önemli etkisi olmuştur. Mustafa Rahmi Balaban, cumhuriyetin ilk döneminden itibaren önemli ansiklopedistlerden biri olmuş, ahlâk ve din alanında öncülük etmiştir. Düşünürümüz, Eski Çağda kabul edilen sadece dine dayalı ahlâkı yanlış gördüğü gibi, Modern Çağda kabul edilen yalnızca bilime dayalı ahlâkı da yanlış görmektedir. Ona göre ahlâkın ikisini bir arada oluşturmak en faydalı olanıdır. Bilime dayalı ahlâk nasıl kusurluysa, dine dayalı ahlâk da kusurludur. Bazı dini hükümlerin çağlara göre değiştirilmesini ve bunun bilimle desteklenmesini savunmakta olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis; The aim of this study is to reveal the views of Mustafa Rahmi Balaban, who is engaged in copyright and translation activities in fields such as psychology, pedagogy, philosophy, ethics, Turkish language, children's literature, civilization and cultural history, on religion and morality. Balaban had a significant impact on the development of his country and the promotion of Western culture and value with his writing activities as well as his forty-three years of education and administrative work. Mustafa Rahmi Balaban has been one of the important encyclopedists since the first period of the republic and pioneered in the field of morality and religion. Our thinker sees the morality based only on religion, which was accepted in the Ancient Age, as wrong, and also the ethics based on science, which is accepted in the Modern Age, as wrong. According to him, it is most beneficial to combine both of morality. Just as morality based on science is flawed, morality based on religion is also flawed. It is seen that he advocates changing some religious provisions according to the ages and supporting this with science.