Toplam kalite yönetimi, sınırsız iyileştirme, lojistik yönetimi ve iş performansı arasındaki ilişki: Libya sanayi firmalarında bir uygulama
The relationship among total quality management, unlimited improvement, logistics management and business performance: An application in Libyan industrial firms
  1. Tez No: 815195
  2. Yazar: MOHAMED KHALİFA EJDEA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kalitenin çeşitli yönlerinin anlaşılmasını ve ölçülmesini sağlamak için kapsamlı araştırmalar yoluyla farklı kalite yönetimi uygulamaları geliştirilmiştir. Toplam kalite yönetimi kapsamında geliştirilen sınırsız iyileştirme önemli iyileşme araçlarından biridir. Kalite uygulamaları çerçevesinde iş performansı ve lojistik uygulamalarının ele alınması, standart ölçüler belirlenmesi ve kalite bakışıyla daha gerçekçi ve yararlı analizler yapılabilmesini sağlamaktadır. Araştırmanın amacı, toplam kalite yönetimi, sınırsız iyileştirme ve lojistik yönetimi arasındaki ilişkiyi bütün modeller ve alt boyutları ile birlikte Libya'daki sanayi şirketleri bazında iş performansı ile ilişkisini değerlendirmektir. Libya'daki sanayi şirketlerinin çalışanlarından 401 kişiyle yüzyüze anket yöntemiyle veriler toplanmıştır. KFA, ölçeklerin tüm maddeleri arasında yüksek karşılıklı korelasyon göstermiştir. Sonuçlar DFA ile doğrulanmış ve model uyumu kabul edilebilir bulunmuştur. Normallik analizi yapılmış ve dört değişkenin normal dağılan bir popülasyondan alınmadığı görülmüştür. Spearman korelasyonu, toplam kalite yönetimi ile sınırsız iyileştirme arasında pozitif ve güçlü bir korelasyon göstermiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri doğrulayan Smart PLS 4 ile yol analizi yapılırken, lojistik yönetiminin iş performansı üzerinde dolaylı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.Bu çalışmanın sektör temsilcilerine, sanayi sektörü yanında diğer sektörlere yol göstermesi, araştırmacılara yeni çalışmalar bakımından ışık tutması yanında katkı sağlaması beklenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Toplam Kalite Yönetimi, Sınırsız İyileştirme, Lojistik Yönetimi, İş Performansı, Endüstriyel Şirketler, Libya
Özet (Çeviri)
Different quality management practices have been developed through extensive research to ensure that various aspects of quality are understood and measured. Unlimited improvement developed within the scope of total quality management is one of the important improvement tools. Addressing business performance and logistics practices within the framework of quality practices, determining standard measures and providing more realistic and useful analyzes with a quality perspective, The aim of the research is to evaluate the relationship between total quality management, unlimited improvement and logistics management, along with all models and sub-dimensions, with business performance on the basis of industrial companies in Libya. Data were collected from 401 employees of industrial companies in Libya by face-to-face survey method. CFA showed high reciprocal correlation between all items of the scales. The results were confirmed by CFA and the model fit was acceptable. Normality analysis was performed and it was seen that the four variables were not taken from a normally distributed population. Spearman correlation showed a positive and strong correlation between total quality management and unlimited improvement. While performing route analysis with Smart PLS 4, which confirms the relationships between variables, it has been determined that logistics management has an indirect effect on business performance.It is expected that this study will guide the representatives of the sector, other sectors besides the industrial sector, and contribute to the researchers in terms of new studies. KEYWORDS: Total Quality Management, unlimited improvement, logistics management, business performance, industrial companies, Libya