Toplam kalite yönetimi, hizmet kalitesi ve sınırsız iyileştirme ile işletme performansı ilişkisi: Libya'da mühendislik firmaları araştırması
Relationship with total quality management, service quality and unlimited improvement and business performance: Engineering companies research in Libya
  1. Tez No: 815197
  2. Yazar: ZUHAİR MOHAMED SABOUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bir kuruluşun farklı sektörlerdeki iş performansını yönlendirebilecek kavramları anlaması önemlidir. Mühendislik sektöründe kalite, firmanın rekabet avantajını belirlemede büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle, hizmet kalitesi, toplam kalite yönetimi ve sınırsız iyileştirme arasındaki ilişki, örgütün performansı ile olan ilişkilerinin yanı sıra teşhis ve iş stratejilerinin oluşturulmasında kullanılabilecek önemli korelasyonlardan biridir. Bu araştırmanın amacı, Libya'daki mühendislik firmalarında iş performansı üzerinde üç kalite yönetimi kavramı olan toplam kalite yönetimi (TKY), hizmet kalitesi (ServQual) ve sınırsız iyileştirmenin (UI) etkisini belirlemektir. Bu amaçla Libya'daki mühendislik şirketlerinin çalışanlarından toplam 392 kişi üzerinde yüzyüze anket yöntemiyle veriler toplanmıştır. Açımlayıcı faktör analizinde, ölçekteki tüm maddeler, ölçek maddeleri arasında iyi bir karşılıklı korelasyon gösteren yüksek faktörlerle yüklenmiştir. Sonuçlar, modelin uygun görüldüğü doğrulayıcı faktör analizi ile de doğrulanmıştır. Tüm değişkenlerin normal dağılan bir popülasyondan alınmadığı tespit edilen bir normallik analizi yapılmıştır. Korelasyonel analizde, tüm değişkenler arasında pozitif yönde güçlü ilişkiler belirlenmiştir. Modeldeki etkileri araştırmak için Smart PLS 4 kullanılarak bir yol analizi ve süreç makro analizi gerçekleştirilmiştir. Yol analizinde, sınırsız iyileştirmenin hizmet kalitesinde ve iş performansı üzerinde olumlu bir etkisi bulunmuştur. Araştırma bulgularının Libya mühendislik şirketlerine, farklı sektörlerdeki firmalara ve araştırmacılara katkı sağlaması, yol göstermesi beklenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Toplam Kalite Yönetimi, Hizmet Kalitesi, Sınırsız İyileştirme, İşletme Performansı, Libya Mühendislik Firmaları
Özet (Çeviri)
It is significant for an organization to understand the concepts that can drive its business performance in different sectors. In the engineering sector, quality plays a major role in determining the competitive advantage of the company. Therefore, the relationship between service quality, total quality management and unlimited improvement, in addition to their relationships with the performance of the organization is one of the important correlations that can be used in the diagnosis and the creation of business strategies. The aim of this research is to determine the effect of three quality management concepts, total quality management (TQM), service quality (ServQual), and unlimited improvement (UI) on business performance in engineering firms in Libya. For this purpose, data were collected by face-to-face survey method on a total of 392 employees of engineering companies in Libya. In exploratory factor analysis, all items in the scale were loaded with high factors that showed a good correlation between scale items. The results were also confirmed by confirmatory factor analysis, where the model was deemed appropriate. An analysis of normality was performed, which found that not all variables were drawn from a normally distributed population. In the correlational analysis, strong positive relationships were determined between all variables. A path analysis and process macro analysis were performed using Smart PLS 4 to investigate the effects in the model. Path analysis found a positive effect of unlimited improvement on service quality and business performance. It is expected that the research findings will contribute and guide Libyan engineering companies, companies and researchers in different sectors. KEYWORDS: Total Quality Management, Service Quality, Unlimited Improvement, Business Performance, Libya Engineering Firms.