Jet uçağı motoru işlemlerinde pilot hatalarının değerlendirilmesi için yeni hibrit bir yaklaşım
A new hybrid approach for the assessment of pilot errors in jet aircraft engine operations
  1. Tez No: 815200
  2. Yazar: HAMİ KARAGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU YAZGAN, PROF. DR. ELİF KILIÇ DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pilotaj Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Havacılık sektöründe insan hataları kaynaklı kazalar yapılan teknolojik gelişmeler veya yönetimsel düzenlemelere rağmen meydana gelmeye devam etmektedir. Aynı zamanda araştırmalar askeri ve sivil kazaların nedenleri arasında pilot hatasının diğer nedenlere oranla çok fazla olduğunu göstermiştir. Kazalara neden olan pilot hata olasılıklarının tespiti maliyetlerin azaltılması, insan hayatının kurtarılması ve uçuş emniyetinin arttırılması yönlerinden hayati önem taşımaktadır. Yapılan çalışma ile jet uçağı olan F-16 uçağının motor emercensilerindeki belirli kriterlere göre seçilen işlemlerde pilotun hata yapma olasılığı hesaplanmaya çalışılmıştır. Hata olasılığı belirlenirken insan hatası değerlendirme azaltma tekniği (HEART-human error assessment and reduction technique) ve analitik hiyerarşi süreci metotlarından (Analytic Hierarchy Process) yararlanılarak yeni hibrit bir yaklaşım sunulmuştur. Sonuç olarak hata oranı olasılığı yüksek olarak belirlenen işlem maddelerine yönelik uçuş emniyetini arttırıcı ergonomik veya eğitimsel iyileştirmeler önerilmiştir. Pilot hatası olasılığının hibrit bir yaklaşımla tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin sunulması birlikte değerlendirildiğinde jet uçaklarında pilotların emercensi durumlarda uyguladıkları işlem maddeleri açısından inceleme yapılmış özgün bir çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Accidents caused by human errors in the aviation sector continue to occur despite technological developments or administrative regulations. At the same time, research has shown that pilot error is much more common among the causes of military and civilian accidents than other causes. Detection of pilot error possibilities that cause accidents is of vital importance in terms of reducing costs, saving human life, and increasing flight safety. With this study, according to certain criterias it was tried to determine the probability of the pilot mistakes in the specific engine emergencies of the F-16 aircraft, which is a jet fighter aircraft. A new hybrid approach is presented by using HEART (human error assessment and reduction technique) and AHP (Analytic Hierarchy Process) methods while determining the error probability. As a result, ergonomic or educational improvements that increase flight safety for checklist tasks which has high error probabilities are presented and measures are suggested. Considering determined the human error probabilities and evaluations together with the solution proposals, an original study was presented in terms of the certain checklist tasks of the pilots in jet aircraft.