Gökyüzünde efsane 'concorde' [Film (VHS video kaset)]
Legend in the air 'concorde'
- Tez No: 94874
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu film dünyanın tek süpersonik uçağı iie ilgilidir. Fikir ben Kokpit isimli televizyon programını yönetirken ortaya çıktı. Kopit Türkiye'deki tek sivil havacılık programı olmasına rağmen prodüktörlerimiz bu uçağa gerekli önemi göstermemekteydiler. Çalışmalarım sırasında iki uçak diğerlerinden belirgin şekilde ayrılmaktaydılar. Bunlardan ilki, dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Boeing 747 Jumbo Jet; İkinci seçeneğim ise dünyada ki tek süpersonik (sesten hızlı) taşıma aracı olan Concorde idi. Ancak öğrendim ki Airbus Industry firmasının geliştirmekte olduğu yeni jenerasyon A3XX isimli model Boeing 747'den iki kat daha büyüktü. Dolayısıyla ikinci seçenek: 1976 yılında üretim bandından kaldırılan Concorde hakkında film yapmaya karar verdim. Filmim, ön yapım ve yapım sonrası aşamalarında tamamlanmıştır. Kullandığım görüntülü kaynakların çoğu, 1965 ile 1976 yılları arası çekimlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle yapım sonrası aşaması üzerinde en çok çalışılan bölüm oldu. Şimdi sizi dünyanın en inanılmaz uçağı hakkında bilgilendirmek istiyorum. İngiltere ve Fransa 2000 km/h daha hızlı (2143 Km/h hızında) uçabilecek ve uçuş aksamlarını Aerospatile ve British Airways, motor üretim maliyetini ise Rolls-Royce ve SNECMA firmalarının karşılayacağı dünyanın en pahalı projelerinden biri olan Concorde Uçağının üretilmesi kararını aldılar. Concorde ince üçgen kanatlı, dört adet Olympus 593 turbojet motora sahip, genişliği 25.37m, uzunluğu 61.94m ve maksimum kalkış ağırlığı 181,436kg.olan koca bir kuştu. İlk Concorde 2 Mart 1969 yılında uçtu, yolculu seferlere ise 21 ocak 1976 da kanat açtı.- Air France Paris Dakar - Rio de Janeiro ile Paris - Caracas ve British Airways'te Londra - Bahreyn rotalarında uçmaya başladı. 5'i British Airways ve 4'ü Air France olmak üzere sadece 9 Concorde sipariş edildi. Londra ve New York arasını 3 buçuk saatten az zamanda alan bu uçak iş adamları ve politikacılar için son derece avantajlı olmuştu. Concorde British Airways o kadar tutuldu ki %80-85 doluluk oranıyla uçuyordu. 1996 ya gelindiğinde 2 milyondan fazla insan Mach 2 gibi inanılmaz bir süpersonik hızla ve göreli olarak çok ucuza egzotik yörelere (Mısır gibi) veya Monaco Grand Prix'ini izlemek üzere özel acentalar vasıtasıyla uçuruldular. Sovyetler Birliği aslında 1968 yılının sonuda Tupolev 144 adlı uçakla ses hızını aşan ilk uçağı üretmişti. Ancak hiçbir zaman benzeri olan Concorde'un kariyerini, yapılan birçok yeni düzenlemeye rağmen yakalayamadı. İlk yapılan model Paris Havacılık fuarında yapılan gösteri uçuşu sırasında düştü. Aynı zamanda Moskova Alma Ata arasında kargo seferi sırasında ölümlü bir kazaya neden oldu. İlk yapımların hepsi yer hizmetlerinde kullanılmak üzere kızağa alınırken son yapımlardan 144D modeli araştırma görevlerinde kullanılmak üzere servise sokuldu. Birleşik devletler geliştirilmek üzere bir tasarım yarışması düzenledi ve 4 adet General Electric motoruna sahip Boeing 2707 modelini seçti Bu uçak 96.92m uzunluğunda, 53.08m genişliğinde ve 72 derece, 32.23m genişliğindeki kanatlara sahipti. Tasarım daha basit olan Delta (üçgen) tipiyle değiştirildi. Fakat proje yapım maliyetlerinin ekonomik bulunmaması sonucunda, yapılan birçok tasarım çalışmasının sonunda rafa kaldırıldı. Uçak hakkındaki bu özetten, ne kadar büyülü bir çekiciliğe sahip olduğu anlaşılabilir.Yaptığım araştırmalar sonucunda benim için daha da büyük bir çekicilik kazandı. Kokpit ekibinin de yardımıyla pek çok arşiv görüntüsüne ulaştım. Kafa sesi kayıtlarını yaptıktan sonra kullanacağım müziklere karar verdim. Kurgu işlemlerini önce sony DME 3000 ve son alarak ta AVID Media Composer 9000 üzerinde tamamladım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: This film is about the only supersonic airplane in the world. The idea came out while I was working in a television program named KOKPIT. It is the only aviation program in Turkey but our producer was not interested with that plane. I saw two planes which differs from each other on of them was Boeing 747 which was the biggest plane in the world but I have learned that Airbus Industry is now building a new generation planed named A 3XX which was twice as big as 747. After that I have decided to make a film about the other choice Concorde. Even if it is the only supersonic transportation vehicle in the world. It is now out of producing bands newest Concorde was produced in 1976. Film was mostly produced with a pre-production and post-production most of my sources was shot from 1965 to 1976 that's why post-production part was mostly took place. Now I would like to inform you about the most incredible plane in the world. In Britain and France the decision was taken to jointly produce an airliner capable of cruising at more than Mach 2 about 2143 km/h this was the most enormously costly Concorde project with Aerospatiale and the British Aircraft Corporation being responsible for the airframe and Rolls-Royce and SNECMA for the engines. The Concorde is a slim delta winged aircraft with four Olympus 593 turbojets, a span of 25.37m, a length of 61.94m and a maximum take-off weight of 181,436kg. The first Concorde flew on 2 March 1969, and on 21 January 1976, the first supersonic passenger services were inaugurated - Air France flying the Paris Dakar Rio de Janeiro route and British Airways the London Bahrein route Air France also put Concorde on the Paris Caracas route. Only 9 Concordes were ordered five for British Airways and four for Air France. However the transatlantic services have proved indispensable with top business people and celebrities, enabling them to travel between London to New-York inunder three and a half hours. Concorde has been very profitable for BA, the aircraft consistently carrying 80-85 percent of their seat capacity. By 1996 more than two million people had travelled at marched at Mach 2 many of them tourists, all of whom have taken advantage of the relatively cheap travel deals offered by specialist companies to fly supersonically on the way to exotic destinations like Egypt or to special events like the Monaco Grand Prix. The Soviet Union was actually first to fly a supersonic transport, its Tupolev 144 making its first flight on the last day of 1968. Supersonically the tu 144 resembles the Concorde, but its career never equaled its rival, even after an extensive redesign. One of the early production aircraft broke up at the 1973 Paris Air Show and although the type began operating a Moscow- Alma Ata cargo services on December 1975 following a fatal accident. All of the early Tu 144s have been scrapped or used for ground instruction, while the later Tu 144D serve in various research roles. The United States held a design competition for a supersonic airliner, and selected the 298 passenger variable geometry Boeing 2707 with four general Electric engines. This Aircraft would have been 96.92m long spanning 53.08m with the wing swept forward and 32.23m with the wing swept back 72 degrees for supersonic flight. This design was then replaced by a pure delta type, but finally the whole supersonic project was considered to be uneconomic and, after a long series of design hold-ups, it was cancelled. After the summary of the Aircraft it is probably easier to understand its magical attraction. After spending lots of time on books about Concorde it becomes more attractive for me. By the help of my team in KOKPİT I have found lots of stockshots about it. After recording the voice over I decided to the music. First, I edited my film on Sony DME 3000 linear video editing system then I made online editing in AVİD Media Composer 9000.