Çiğ sütlerde polisiklik aromatik hidrokarbonların düzeylerinin ve dağılımlarının belirlenmesi
Determination of the levels and distributions of polycyclic aromatic hydrocarbons in raw milk
- Tez No: 815201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar), organik bileşiklerin tam yanmaması sonucu ortaya çıkan karsinojen ve diğer toksik etkilere sahip organik bileşiklerdir. PAH'lar toprakta, havada, suda ve gıdalarda görülmektedir. Her yerde bulunabilen lipofilik organik bir kirletici olarak PAH'lar sütte de yaygın olarak bulunabilmektedir. Bu tez çalışmasında USEPA tarafından listelenen önemli kirleticiler arasında yer alan 16 PAH [Naftalin (Np), Asenaften (Anp), Floren (Flr), Fenantren (Phe), Floranten (Flu), Antrasen (An), Piren (Py), Krisen (Chr), Benzo(a)antrasen (BaA), Benzo(b)floranten (BbF), Benzo(k)floranten (Bkf), Banzo(a)piren (BaP), Indeno(1,2,3-cd)piren (IcdP), Dibenzo(a,h)antrasen (DahA), Benzo(g,h,I)perilen (BghiP)] bileşiği çiğ inek sütlerinde GC-MS cihazı ile analiz edilerek bunların miktarları, hangilerinin baskın PAH bileşikleri olduğu, Kastamonu ve benzer ekolojik ve iklimsel özelliklere sahip çevre illerden (Karabük, Bolu, Bartın, Çankırı, Zonguldak) alınan süt numunelerinin PAH düzeylerinin istatistiki olarak anlamlı derecede birbirinden farklı olup olmadığı araştırılarak sağlık açısından oluşabilecek risklerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Numuneler hava kirliliğinin bölgede yoğun olduğu Ocak ayı içerisinde ve hava kirliliğinin düşük olduğu Haziran ayı içerisinde 2 kez aynı süt toplama merkezleri ve üreticilerden doğrudan temin edilmiştir. İncelen 72 süt numunesinde, en az bulunan PAH bileşiği ikişer numune ile Flu ve BaP iken en fazla bulunan 72 numune ile Np'dir. Ayrıca, Np tüm numunelerde bulunan tek bileşiktir. Tüm numunelerin Toplam PAH miktarlarının ortalaması 121,9±37,6 μg/kg olarak tespit edilmiştir. En yüksek Toplam PAH içeriğine 231,5 μg/kg ile Karabük ilinden Ocak ayında alınan bir numunede (KRO2) rastlanmıştır. En düşük Toplam PAH içeriğine 45,9 μg/kg ile Kastamonu ilinden Haziran ayında alınan bir numunede (KSH1) rastlanmıştır. Çalışmamızda Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) sınıflandırmasında Grup 1 Karsinojen olarak belirtilen BaP iki numunede tespit edilmiştir. Bu numuneler; Karabük ilinden Ocak ayında alınan KRO6 ve Çankırı ilinden Ocak ayında alınan ÇO1 kodlu numeneledir. Tespit edilen bu BaP konsantrasyonları, maksimum limit (bebek ve çocuk ek gıdaları maksimum limiti; 1 μg/kg) seviyesini aşmamıştır. İncelenen 72 numunenin, 23 tanesi Ocak ayında ve 18 tanesi de Haziran ayında olmak üzere toplam 41 tanesinde PAH4 miktarlarının bebek ve çocuk ek gıdaları maksimum PAH4 limitinin (1 μg/kg) üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) are organic compounds with carcinogens and other toxic effects resulting from incomplete combustion of organic compounds. PAHs occur in soil, air, water, and food. PAHs are also commonly found in milk as a ubiquitous lipophilic organic pollutant. In this thesis study, 16 PAH [Naphthalene (Np), Acenaphthene (Anp), Florene (Flr), Phenanthrene (Phe), Floranthene (Flu), Anthracene (An), Pyrene (Py), Chrysene (Chr), Benzo(a)anthracene (BaA), Benzo(b)fluoranthene (BbF), Benzo(k)fluoranthene (Bkf), Banzo(a)pyrene (BaP), Indeno(1,2,3-cd)pyrene (IcdP), Dibenzo(a,h)anthracene (DahA), Benzo(g,h, I)perylene (BghiP)] compounds were analyzed by GC-MS device and their amounts, which are the dominant PAH compounds were determined in raw cow's milk. It has been investigated whether the PAH levels of milk samples taken from Kastamonu and the surrounding provinces with similar ecological and climatic characteristics (Karabük, Bolu, Bartın, Çankırı, Zonguldak) are statistically significantly different from each other and the risks that may occur in terms of health have been evaluated. Samples were obtained directly from the same milk collection centers and producers twice, in January when air pollution is high in the region and in June when air pollution is low. In 72 milk samples examined, the least common PAH compound was Flu and BaP with two samples, while Np was the most common with 72 samples. Also, Np is the only compound found in all samples. The average of the total PAH amounts of all samples was determined as 121.9±37.6 μg/kg. The highest Total PAH content was found at 231.5 μg/kg in a sample (KRO2) taken from Karabuk province in January. The lowest Total PAH content was found at 45.9 μg/kg in a sample (KSH1) taken from Kastamonu province in June. In our study, BaP, which was classified as Group 1 Carcinogen in the International Agency for Research on Cancer (IARC) classification, was detected in two samples. These samples are; KRO6 coded sample taken from Karabük in January and ÇO1 coded sample taken from Çankırı in January. These BaP concentrations did not exceed the detected maximum limit (infant and child complementary foods maximum limit; 1 μg/kg). It was determined that the PAH4 amounts in 41 of 72 samples (23 in January and 18 in June) were above the maximum PAH4 limit (1 μg/kg) for infant and child complementary foods.