Ebelerin psikolojik dayanıklılığının merhamet yorgunluğu ve merhamet memnuniyeti ile ilişkisi
The relationship of psychological resilience of midwives with MERCY failure and MERCY satisfaction
- Tez No: 815209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ YILDIRIM VARIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada ebelerin psikolojik dayanıklılığının merhamet yorgunluğu ve merhamet memnuniyeti ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, Temmuz 2021- Temmuz 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Medipol Mega Üniversitesi Hastanelerinde çalışan ebeler ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 254 ebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Google form çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan anket formu (Ek-2), Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (Ek-3), Yetişkinler İçin Dayanıklılık Ölçeği (Ek-4) kullanılmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Ebelerin ortalama yaşı 31,83±8,76 olduğu, %48'inin evli, %82,7'sinin üniversite mezunu ve %42,1'inin algılanan gelir düzeyi“gelir giderden az”şeklinde olduğu ve ortalama 3,37±1,48 yıldır meslekte çalıştıkları belirlenmiştir. Ebelerin Yaşam Kalitesi Ölçeği Mesleki Tatmin boyutundan ortalama 34,72±10,68 puan, Tükenmişlik boyutundan 23,38±6,59, stresli durumlar karşısında ortaya çıkan tepkileri ölçen“Eş duyum Yorgunluğu”boyutundan 17,60±9,56 puan aldıkları belirlenmiştir. Katılımcıların psikolojik dayanıklılık ölçeği toplam ortalama puanı 127,68±16,21 olarak bulunmuştur. Kendi isteğiyle mesleği tercih eden ebelerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin daha yüksek, tükenmişlik ve eş-duyum yorgunluğu puanlarının daha düşük olduğu, kişiler arası ilişkiler düzeyi iyi olan ebelerin kendilik algısı, gelecek algısı, sosyal yeterlilik, sosyal kaynaklar ve toplam psikolojik dayanıklılık ölçeği puanlarının daha yüksek olduğu, lisansüstü eğitim alan ebelerin gelecek algısı puanı lisans ve lise düzeyinde eğitim alan ebelere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ebelerin psikolojik dayanıklılık ölçeği puanları arttıkça tükenmişlik ve eş duyum yorgunluğu puanlarının azaldığı bulunmuştur. Sonuç olarak ebelerin psikolojik iyi oluşlarının desteklenmesiyle tükenmişlik ve eş duyum yorgunluğunun azaltılabileceği, mesleki tatminin desteklenmesi için sosyal aktivitelere katılım, kişiler arası ilişkileri destekleyecek organizasyonlara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the psychological resilience of midwives and compassion fatigue and compassion satisfaction. The research was conducted with midwives working at a Training and Research Hospital in Istanbul and Istanbul Medipol Mega University Hospitals between July 2021 and July 2022. The sample of the study consisted of 254 midwives. The data of the research were collected by Google form online survey method. Questionnaire form (Annex-2), Quality of Life Scale for Employees (Annex-3), and Resilience Scale for Adults (Annex-4) were used as data collection tools. The data were analyzed in the SPSS program. The mean age of the midwives was 31.83±8.76, 48% of them were married, 82.7% of them were university graduates, and 42.1% of them had a perceived income level of“income less than expenditure”, and an average of 3.37±1 It has been determined that they have been working in the profession for 48 years. It was determined that the Midwives' Quality of Life Scale scored 34.72±10.68 points on the Vocational Satisfaction dimension, 23.38±6.59 points on the Burnout dimension, and 17.60±9.56 points on the“Essential Fatigue”dimension, which measures reactions to stressful situations. . The total mean score of the participants' psychological resilience scale was found to be 127.68±16.21. It was found that midwives who voluntarily chose the profession had higher levels of resilience, lower burnout and co-sensory fatigue scores, and midwives with good interpersonal relations had higher self-perception, future perception, social competence, social resources and total psychological resilience scale scores. It was determined that the future perception score of the midwives who received postgraduate education was higher than the midwives who received education at undergraduate and high school level. It was found that as the resilience scale scores of the midwives increased, their burnout and empathy fatigue scores decreased. As a result, there is a need for organizations that will support participation in social activities and interpersonal relations in order to support the psychological well-being of midwives, reduce burnout and empathy fatigue, and support professional satisfaction.