Ebelerde ikincil travmatik stres düzeyinin psikolojik dayanıklılığa etkisi
The Effect of Secondary Traumatic Stress Level on Psychological Resilience of Midwives
- Tez No: 661617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç:Bu çalışma ebelerin sağlığının korunması ve geliştirilmesinde durum tespiti yapmak ve gerekli çözümlerin üretilmesine katkı sağlamak için, ebelerin ikincil travmatik stres düzeyinin psikolojik dayanıklılığa etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. GereçveYöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, Haziran 2019- Haziran 2020 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma evrenini İstanbul'da Doğumhane Kliniği bulunan tüm Kamu Hastanelerinin Doğumhane Kliniği'nde görev yapan ebeler oluşturmuştur. Örneklem seçimine gidilmeyerek, çalışmaya alınma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden tüm ebeler araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, Genel Bilgi Formu (GBF), İkincil Travmatik Stres Ölçeği (İTSÖ) ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ)ile elde edilmiştir. Bulgular:Ebelerin ikincil travmatik stres ortalama puanı 38.54±12.05 bulunmuştur. Her üç ebeden birinin TSSB tanı riski taşıdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to specify the effect of the level of secondary traumatic stress on psychological resilience in order to determine the state of protection and promotion of health in midwives and to contribute to production of necessary solutions. Material and Methods: This descriptive study was conducted between June 2019 and June 2020. The study population was composed of midwives who worked in all public hospitals that contained delivery rooms in Istanbul. Sample selection was not performed, and all midwives who met the study inclusion criteria and accepted to participate in the study, were included in the study. The data were obtained using the General Information Form (GIF), Secondary Traumatic Stress Scale (STSS) and Psychological Resilience Scale for Adults (PRSA). Results: The mean secondary traumatic stress score was found to be 38.54±12.05 in the midwives who participated in the study. It was found that one in three midwives carried a risk for a diagnosis of PTSD.