Ebelerin cinsellik konusunda iletişim rahatlığı ve etkileyen faktörler
Midwives' comfort in communicating about sexuality and the factors affecting it: A qualitative research
- Tez No: 1014365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YILMAZ ESENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ebelerin cinsellik hakkında iletişim rahatlığını ve bu rahatlığı etkileyen faktörleri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, İstanbul'da aktif olarak görev yapan 38 ebe ile yürütülmüş olup nitel araştırma deseniyle tasarlanmıştır. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Yapılandırılmış Görüşme Formu”aracılığıyla yüz yüze gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın sayısal verileri SPSS programı aracılığıyla betimsel istatistik yöntemleriyle, nitel veriler ise MAXQDA 2024 programı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların yaş ortalaması 29,16±4,28 yıl olup %84,2'sinin daha önce cinsellik ve cinsel sağlık konusunda eğitim aldığı, %76,3'ünün ise bu alanda kendisini yeterli düzeyde hissettiği belirlenmiştir. Bununla birlikte katılımcıların %65,8'inin cinsel sağlığın psikolojik boyutlarına ilişkin bilgi yetersizliği yaşadığı saptanmıştır. Katılımcıların tamamı, sağlık kurumlarında cinsel sağlık danışmanlığına özgü birimlerin oluşturulmasının zorunlu olduğunu vurgulamıştır. Nitel analizden elde edilen bulgular;“Cinsellik Kavramı Algısı ve Mesleki İletişim Rahatlığı”,“İletişim Rahatlığını Etkileyen Faktörler”,“Klinik Pratikte Karşılaşılan Zorluklar ve Engeller”ile“Gelişim İhtiyaçları ve Çözüm Önerileri”olmak üzere dört ana tema çerçevesinde yapılandırılmıştır. Araştırma sonuçları, ebelerin cinsellik konusundaki iletişim rahatlığının; bireysel özellikler, sosyokültürel normlar ve kurumsal koşullar gibi çok boyutlu faktörlerin etkileşimiyle şekillendiğini ortaya koymaktadır. Ebelerin cinsellik konusunda yüksek düzeyde mesleki farkındalığa sahip olmalarına karşın bu farkındalığın klinik pratiğe her zaman aynı düzeyde iletişim rahatlığı olarak yansımadığı görülmüştür. Bu doğrultuda, ebelerin cinsellik konusundaki iletişim yetkinliğinin güçlendirilmesi için uygulama temelli ve sürekliliği olan eğitim programlarının hayata geçirilmesi ile sağlık kurumlarında cinsel sağlık danışmanlığına yönelik kurumsal destek mekanizmalarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine midwives' comfort in communicating about sexuality and to identify the factors influencing this comfort. The study was carried out with 38 midwives actively practising in Istanbul and was designed using a qualitative research approach. Data were collected through in-depth face-to-face interviews by means of a“Descriptive Information Form”and a“Structured Interview Form.”The numerical data were analysed using descriptive statistical methods via SPSS, whilst the qualitative data were subjected to thematic analysis using MAXQDA 2024. According to the research findings, the mean age of the participants was 29.16±4.28 years; 84.2% had previously received training on sexuality and sexual health, and 76.3% considered themselves sufficiently knowledgeable in this domain. Nevertheless, 65.8% were found to experience knowledge gaps concerning the psychological dimensions of sexual health. All participants emphasised that the establishment of dedicated sexual health counselling units within healthcare institutions is imperative. The findings derived from the qualitative analysis were organised under four main themes:“Perception of Sexuality and Professional Communication Comfort,”“Factors Affecting Communication Comfort,”“Challenges and Barriers Encountered in Clinical Practice,”and“Development Needs and Solution Suggestions”. The findings of the study demonstrate that midwives' comfort in communicating about sexuality is shaped by the complex interplay of multidimensional factors, including individual characteristics, sociocultural norms, and institutional conditions. Although midwives were found to possess a high level of professional awareness regarding sexuality, this awareness was not consistently reflected in clinical practice as an equivalent degree of communication comfort. Accordingly, it is recommended that practice-based and continuous training programmes be implemented to strengthen midwives' communicative competence in the area of sexuality, alongside the development of robust institutional support mechanisms for sexual health counselling within healthcare settings.