Le corbusier mimarisine pisagorcuların sayıları üzerinden bakış
A view on le corbusier architecture through pythagoreans' numbers
- Tez No: 815226
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA FATMA ANTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sayılar, evrenin varoluşunda büyük bir önem taşımaktadır. Evren vücut bulurken sayılara kenetlenmiştir. Yeşillikler kenetlenmenin ürünüdür; hayvanlar kenetlenmenin ürünüdür. Ürünün baskın öğesi beşerinin oluşumu sayıların yol göstericiliğiyle mümkün olmuştur. O halde doğanın kuşkusuz bilimi vardır. Doğanın getirimi insan da dahil olmak üzere, gökyüzünde, elementlerde, her şeyde sayı bilimi kendini göstermektedir. İlk uygarlıklardan başlayan sayının serüveni, gelişen insan ve imkanlarla birlikte anlamına kavuşmaya başlamıştır. Sayı bilimken aynı zamanda mistik kapıları da aralayabilmiştir. Mezopotamya ve Mısır'ın inisiyeleriyle şekillenen Pisagorcu felsefe,“Her şey sayıdır!”nidalarıyla sayıları matematik ve geometrinin ötesine taşıyarak, metafiziksel anlamlar yüklemiştir. Sayılar kainatın üretimi değil, kainat sayıların üretimidir. Pisagor'un kare, dikdörtgen, daire ve üçgenle tanımladığı üretim, Pisagor'un teoremleri, matematiğe katkıda bulunan keşifleriyle matematikdüzen- inanç- geometri- uyum terimlerinin ekseninde salınmıştır. Pisagor'un çıkarımlarından etkilenen mimar ve mühendis Vitruvius, yaratılıştaki oranı, yani insan bedeninin oranını inceleyerek, insan ile mimari arasında ilişki kurmuş, yapıları eril bireye göre idealize etmiştir. Vitruvius'un ortaya attığı oran-orantı sistemini Leonardo da Vinci başarıyla işleyerek kare ve daire içindeki erkeği, Vitruvian Man'i çizmiştir. Doğa-insan arasındaki dengenin kurulmaya çalışılmasının ilk somut örneklerinden olan eser, kendinden asırlar sonra dahi kişileri etkilemeye devam etmektedir. 20.yüzyıl mimarı Le Corbusier, söz konusu durumun en iyi örneklerindendir. Vitruvian Man'i yapılandırarak, kendi sistemi Modulor'a aktarmıştır. Doğa-insan arasındaki ilişkilerin ehlileştirilmeye bu sayede düzeni, uyumu, kusursuzu hatta Tanrı'yı yakalama düşüncesi hiç değişmemiştir. Bu çalışmada, yukarıda bahsedilen aktarımlarla ilerleyen sayıların, Altın Oran ve sayı mistisizmindan yola çıkılarak, Pisagor ile Le Corbusier arasındaki kurduğu kaçınılmaz bağ işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Numbers are of great importance in the existence of the universe. While the universe came into being, it was clamped in numbers. Greens are the output of interlocking; Animals are the output of interlocking. The dominant element of the output, the formation of human beings, was made possible by the guidance of numbers. So nature certainly has science. The science of numbers manifests itself in everything, including humans, in the sky, in the elements. The adventure of the number, which started from the first civilizations, began to take on its meaning with the developing people and opportunities. While number was a science, it was also able to open mystical doors. The Pythagorean philosophy shaped by the initiates of Mesopotamia and Egypt,“Everything is number!”with its cries, carried the numbers beyond mathematics and geometry and attributed metaphysical meanings. Numbers are not the production of the universe, the universe is the production of numbers. Production, defined by Pythagoras with square, rectangle, circle and triangle, oscillates on the axis of the terms mathematics-order-belief-geometry-harmony with Pythagoras' theorems and discoveries that contributed to mathematics. The architect and engineer Vitruvius, who was influenced by the inferences of Pythagoras, established a relationship between man and architecture by examining the proportion in creation, that is, the proportion of the human body, and idealized the buildings according to the masculine individual. Leonardo da Vinci successfully processed the ratio-proportion system put forward by Vitruvius and drew the Vitruvian Man, the man inside a square and a circle. The work, which is one of the first concrete examples of trying to establish the balance between nature and human, continues to affect people even centuries after itself. 20th century architect Le Corbusier is one of the best examples of this situation. He configured Vitruvian Man and transferred to his own system Modulor. The idea of catching the order, harmony, perfection, even God, by taming the relations between nature and human, has never changed. In this study, the inevitable bond between Pythagoras and Le Corbusier is handled, starting from the Golden Ratio and number mysticism, of the numbers proceeding with the above-mentioned transfers.