Historical continuity: Three modernist masters, their precedents and descendants
Tarihsel süreklilik: Üç modernist mimar, öncüleri ve takipçileri
- Tez No: 383328
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN BALAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin amacı, modernizm ve tarihsel süreklilik kavramı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Modernizm genellikle geçmişi reddeden bir akım olarak düşünülmüş, modernist mimari çevrelerine ve toplumun kültürel değerlerine yabancı olmakla suçlanmıştır. Bu savın aksini kanıtlayan çalışmalar olmasına rağmen, modernist çalışmaların süre gelen etkileri, günümüz mimari ortamında tam anlamıyla anlaşılamamaktadır. Öte yandan, günümüz mimari pratiğinde geçmişle kurulan güçlü bir diyalog sezilmektedir. Bu bakımdan, 20. yüzyılın başına geri dönerek, modernist mimarların çalışmalarındaki tarihsel süreklilik izlerini bulmak, günümüz mimarisini anlayabilmek için de bir gerekliliktir. Tez kapsamında, mimari modernizmin üç usta mimarının yapıları incelenmektir: Frank Lloyd Wright (1867 - 1959), Mies van der Rohe (1886 - 1969) ve Le Corbusier (1887 - 1965). Bu mimarların farklı dönemlere ait tarihsel süreklilik izleri barındıran yapıları, öncüleriyle ve takipçileriyle ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to uncover the relation between the concept of historical continuity and architectural modernism. Modernism in architecture has often been conceived as a movement that rejects history. The buildings of modernist masters have been seen alien to their environments and the cultural values of the society. Although there have been many studies disproving this widespread opinion, the continuing effects of modernist works on today's architectural environment haven't been fully understood. On the other hand, in the practice of contemporary architecture too, there is a strong dialog established with the past. In this respect, turning back to the beginning of the 20th century, to unfold examples of historical continuity in the works of modernist masters is a necessity for the understanding of today's architecture as well. This thesis focuses on the works of three master architects of architectural modernism: Frank Lloyd Wright (1886 - 1969), Mies van der Rohe (1886 - 1969) and Le Corbusier (1887 - 1965). Their works are associated with the historical structures from different periods, which might have affected their architecture. At same time their effects on descendants are displayed.