Perdeli sistemlerin hesabı için yapısal analiz modeli
Simplified structural analysis model for calculation of shear wall systems
  1. Tez No: 815250
  2. Yazar: HAYRUNNİSA BALIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Analizi ve Boyutlandırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Betonarme perde elemanlar sağladıkları avantajlar nedeniyle depreme dayanıklı yapı tasarımında yaygın olarak kullanılır. Bu tez kapsamında, analitik modelleme yöntemi yardımıyla betonarme perdeli sistemlerin basitleştirilmiş yapısal analiz modelleri üzerine çalışma yapılmıştır. İncelenmek üzere kat yüksekliği sabit tutularak farklı kat sayılarına sahip model gruplarında, kat alanı sabit tutularak perde boyutları değiştirilmiştir. Perde-çerçeve etkileşimini irdelemek için plak döşemeli ve kirişli olmak üzere iki farklı sistem kullanılmıştır. Boyutlandırması ve tasarımı yapılan modellerin analitik çalışma yardımıyla belirlenen özellikleri kullanılarak basitleştirilmiş yapısal analiz modelleri oluşturulmuştur. Yapısal analiz programları kullanılarak oluşturulan basitleştirilmiş bina modelleri ile analitik çalışma sonuçlarının uyumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete shear elements are commonly used in earthquake-resistant building design due to the advantages they provide. In this thesis, a study on simplified structural analysis models of reinforced concrete shear wall systems was conducted with the help of using an analytical modelling method. Model groups with different numbers of floors were examined while keeping the floor height constant, and the dimensions of the shear walls were altered while maintaining floor area. In order to examine the wall-frame interaction, two different systems, slab floor and beamed, were used. Simplified structural analysis models were created by using the properties determined through analytical studies of the models sized and designed. The compatibility between the analytical study results and the simplified models created using structural analysis programs was examined.