Organik tabanlı fotodiyotların üretimi ve opto-elektronik uygulamalar için elektriksel özelliklerinin tayini
Production of organic based photodiodes and determination of electrical properties for opto-electronic applications
  1. Tez No: 815262
  2. Yazar: AYTEN MENTEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında organik arayüzeyli metal/yarıiletken yapılar üretilmiş ve bu aygıtların elektriksel özellikleri, karanlık ve farklı aydınlatma yoğunlukları altında (20 - 100 mW/cm2) sistematik olarak incelenmiştir. Arayüzey tabakası olarak Fluoresceinamine kullanılmış ve bu malzeme döndürmeyle kaplama tekniği ile silisyum alttabakalar üzerine büyütülmüştür. Elde edilen Au/Fluoresceinamine/n-Si/Al yapılarının akım-gerilim (I–V) özellikleri oda sıcaklığında analiz edilmiş, bariyer yüksekliği (B), idealite faktörü (n) ve seri direnç (Rs) gibi bazı performans parametreleri incelenmiş, foto-duyarlık, foto-tepki ve dedeksiyon gibi fotodiyot özellikleri incelenmişyir. Au/Fluoresceinamine/n-Si/Al yapılarının farklı aydınlatma yoğunluklarına ve geçici akım geçişlere karşı güçlü bir foto-akım tepkisine sahip olduğu görülmüştür. Tüm deneysel sonuçlar, aydınlatma yoğunluğundaki değişiklikle birlikte aydınlatmaya değerli bir yanıt veren Au/Fluoresceinamine/n-Si/Al yapılarının optoelektronik uygulamalar için bir fotodiyot olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, metal/semiconductor structures with organic interfaces were produced and the electrical properties of these devices were systematically investigated under dark and different lighting intensities (20 - 100 mW/cm2). Fluoresceinamine was used as interface layer and this material was grown on silicon substrates by spin coating technique. The current-voltage (I–V) properties of obtained Au/Fluoresceinamine/n-Si/Al structures were analyzed at room temperature, and some performance parameters such as barrier height (B), ideality factor (n) and series resistance (Rs) were determined, and photodiode properties such as photosensitivity, photoresponse and detection are also studied. It has been observed that Au/Fluoresceinamine/n-Si/Al structures have a strong photocurrent response to different illumination intensities and transient current transients. All experimental results show that Au/Fluoresceinamine/n-Si/Al structures, which give a valuable response to illumination with the change in illumination intensity, can be used as a photodiode for optoelectronic applications.