Organik tabanlı fotodiyotların hazırlanması ve aydınlatma altında optoelektronik özelliklerinin incelenmesi
Preperation of organic based photodiodes and examination of optoelectronic properties under illumination
  1. Tez No: 563167
  2. Yazar: ONUR ONGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EYMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Energy, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapılan bu çalışmada, spin kaplama yöntemi kullanılarak n-tipi Si altlık üzerine BOD-Pyr organik malzemesi ince film olarak büyütülmüştür. Üretilen Au/BOD-Pyr/n-Si/In Schottky diyotunun oda sıcaklığında, karanlıkta ve aydınlatma altında I-V ölçümleri alınarak ana elektriksel karakteristikleri ve Cheung&Cheung metodundan yararlanılarak seri direnç değerleri incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda karanlık ve 100 mW/cm2 aydınlatma şiddeti altında idealite faktörü ve engel yüksekliği sırasıyla, 2,84 ve 0,751eV, 1,55 ve 0,871eV bulunmuştur. Aydınlatma şiddetindeki artışın idealite faktöründe azalmaya, engel yükseliğinde ise artışa sebep olmaktadır. Seri direnç değerleri ise karanlık ve 100 mW/cm2 aydınlatma şiddeti altında sırsıyla 5019 Ω ve 2671 Ω olarak bulunmuştur. Son olarak diyotun 100 mW/cm2 aydınlatma şiddeti altında açık devre voltajı ve kısa devre akımı değerleri 0,26 V ve 0,017 mA bulunmuştur. Bulduğumuz bu sonuçlar dikkate alındığında üretmiş olduğumuz Au/BOD-Pyr/n-Si/In Schottky diyotunun ışığa duyarlı olup fotovoltaik davranış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, BOD-Pyr organic material was grown as thin film on the n-type Si substrate by using the spin coating method. The main electrical characteristics of the produced Au/BOD-Pyr/n-Si/In Schottky diode at room temperature, in the dark and under illumination, examined by I / V measurements and the series resistance values were examined by using the Cheung & Cheung method. As a result of the investigations, the ideality factor and barrier height were found as 2,84 and 0,751eV, 1,55 and 0,871eV respectively under darkness and 100 mW/cm2 illumination intensity. The increase in illumination intensity leads to a decrease in the ideality factor and an increase in the barrier height. Series resistance values were found as 5019 Ω and 2671 Ω under darkness and 100 mW/cm2 illumination intensity, respectively. Finally, the diode has open circuit voltage and short circuit current values of 0,26 V and 0,017 mA under 100 mW/cm2 illumination intensity. When these results were taken into consideration, it was observed that the produced Au/BOD-Pyr/n-Si/In Schottky diode was photovoltaic and sensitive to light.