Understanding the impact of rising fuel prices on driving behavior: A survey in İzmir
Yükselen akaryakıt fiyatlarının sürüş davranışına etkisini anlamak: İzmir ili örneği
  1. Tez No: 815263
  2. Yazar: SELİN BAYSAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya büyük bir jeopolitik çalkantı dönemine girdi ve benzeri görülmemiş bir küresel enerji kriziyle karşı karşıya. Bu çalışma, insanların artan akaryakıt fiyatlarına nasıl tepki verdiğini ve bu mevcut enerji krizinin daha temiz ulaşım davranışına geçişi hızlandırıp hızlandırmadığını bulmayı amaçlamaktadır. 550 kişiyle yapılan bir ankette toplanan verilerin istatistiksel analizi, hemen hemen her araç sahibinin akaryakıt fiyatlarını yüksek bulduğunu göstermektedir. Sürücülerin neredeyse yarısı, çeşitli stratejilerle araç kullanma ve yakıt tüketimlerini azaltmış ve bunun yerine toplu taşıma veya bireysel araç kullanmaya göre daha çevre dostu olan diğer ulaşım yöntemlerini tercih etmiştir. Ankete katılanların yarısı alternatif yakıtlı bir araç almayı düşünmektedir. Dolayısıyla artan akaryakıt fiyatlarının daha temiz ulaşım davranışına geçişi hızlandırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The world has entered a period of major geopolitical upheaval and is facing an unprecedented global energy crisis. This study aims to determine how people respond to rising fuel prices and if this current energy crisis has accelerated the transition to cleaner transportation behavior. The statistical analysis of data gathered in a survey of 550 people suggests that almost every car owner finds fuel prices high. Almost half of the drivers have reduced their driving and fuel consumption through various strategies and replaced it with public transportation or other more environmentally friendly methods than individual driving. Half of the respondents consider buying an alternative fuel vehicle. Therefore, it can be inferred that rising fuel prices have also accelerated the transition to cleaner transportation behavior.