A novel comprehensive decision-making approach for project type selection in the shipbuilding industry
Özgün bir kapsamlı karar verme yaklaşımıyla gemi inşa sektöründe proje tipi seçimi
- Tez No: 815310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüz dünyasında, bir ülkenin tasarlama ve üretme yeteneği giderek daha önemli hale geliyor. Bu yeteneğin toplumun ekonomik refahı, serveti ve güvenliği üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Bu yeteneği geliştirmeye devam edebilmek için ülkelerin coğrafi, çevresel ve bilimsel gibi belli başlı özelliklerini dikkate almaları gerekmektedir. Gemi inşa endüstrisi, ticaret filosu (kargo veya yolcu taşımacılığı), askeri amaçlar veya zevk ve özel yaşam için tasarlanmış büyük gemilerin yaratılmasıyla ilgilenir. Ayrıca, bu gemilerin inşası, yenilenmesi ve bakımı için sağlanan mal ve hizmetleri de içerir. Ülkemizin ihracatını artıran gemi inşa sektörü, geçtiğimiz senelerde Türkiye'nin detay tasarım ve üretim alanında başarılı olduğu alanlardan biridir. Bu sektörde daha iyi sürdürülebilirlik ve gelişme sağlamak için doğru projeleri belirlemeye yol gösterecek bir çalışma yapılması faydalı olacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, proje tipi seçimini çok boyutlu olarak değerlendirerek tersanelerden alınan veriler ile kriterler arasındaki etkileşimi dikkate alarak en uygun proje tipini belirlemektir. Bu çalışmada kriterler belirlendikten sonra literatürde kabul görmüş bir karar verme modeli kullanılacak ve uygulanacaktır. Önerilen yöntem, yeterli veri toplandıktan ve ilgili kriterler işlendikten sonra ileri teknoloji üretim kapasitesine sahip tersaneler için proje kararı vermede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The ability of a nation to develop and produce is becoming more and more essential in today's world. The wealth, fortune, and safety of society are directly impacted by this aptitude. Nations must consider their particular peculiarities, such as geographic, environmental, scientific and technical factors, to continue to enhance this capability. The shipbuilding industry deals with the creation of bigger (mostly oceangoing) vessels intended for the merchant fleet (cargo or passenger carriage), military resolutions or pleasure and private life. It also includes goods and services provided for the construction, modification, and upkeep of these vessels. In recent years, it has become clear that one of the industries in which Türkiye excels in the area of meticulous design and production is shipbuilding, which increases our country's exports. In order to ensure greater sustainability and development in this area, it would be valuable to perform a study that will help specify the appropriate initiatives. The main purpose of this study is to ascertain the most felicitous project type by taking into account the interaction between the criteria to appraise the project type selection in a multi-dimensional perspective with the details received from shipyards. In this study, after the criteria are identified, a well-known decision-making model will be used and implemented. High-tech production caliber shipyards can utilize the proposed strategy to decide on a project if adequate information has been gathered.