Obezite polikliniğine başvuran hastalarda obezitenin sosyal izolasyona etkisi ve maliyeti: Sağlık ekonomisi perspektifinden bir bakış
The effect and cost of obesity on social isolation in patients admitting to the obesity clinic: A view from a health economics perspective
  1. Tez No: 815338
  2. Yazar: FURKAN ALP EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSER BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Economics, Public Health, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Giriş: Küresel bir halk sağlığı olan obezitenin salt tıbbi bir durum olmadığı ekonomik ve sosyal sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği su götürmez bir gerçektir. Amaç: Çalışmamızın amacı obezitenin neden olduğu doğrudan parasal maliyetin bireyden yola çıkarak hesaplanması, para ile ölçülemeyecek sosyal maliyetin bir göstergesi olarak sosyal izolasyon durumunun incelenmesi, bunları etkileyecek faktörlerin tespit edilmesi, obezite maliyetinin algısını ve sürece dair yaşanan problemleri belirlemektir. Yöntem: Gözlemsel, kesitsel olarak planlanan çalışmamız İstanbul'daki bir üçüncü basamak sağlık kuruluşunun obezite ve diyabet obezite polikliniklerine başvuran hastalarla yüz yüze görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Obezite maliyeti için veri araştırmacılar tarafından geliştirilen“olgu rapor formu”ile, sosyal izolasyona dair veri ise“sosyal izolasyon ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Normal dağılımın sağlandığı verilerin analizi için bağımsız örneklem T-testi ve tek yönlü Anova testi; sağlanmadığı durumda Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Kategorik veriler ise ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is an indisputable fact that obesity, which is a global public health problem, is not just a medical situation but should be evaluated together with its economic and social consequences. Aim: The aim of our study is to calculate the direct monetary cost caused by obesity from the individual, to examine the social isolation situation as an indicator of the social cost that cannot be measured with money, to determine the factors that will affect them, to determine the perception of the cost of obesity and the problems experienced in the process. Method: Our study was planned as an observational, cross-sectional study, and it was carried out in a tertiary healthcare institution in Istanbul. The study was conducted through face-to-face interviews with patients who applied to the obesity and diabetes-obesity polyclinics. Data for the cost of obesity were collected with the“case report form”developed by the researchers, and data on social isolation was collected with the“social isolation scale”. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS program. Number, percentage, arithmetic mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods to evaluate the data. Independent sample T-test and One-way Anova test were employed for data analysis with normal distribution. If not, the Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used. Categorical data were evaluated with the chi-square test.