Sanal dünyalar oluşturmak için bir tasarım rehberi denemesi
A design guide experiment for creating virtual worlds
- Tez No: 815384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Science and Technology, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma günümüzde var olan dört sanal evren üzerinden, gelecekte yapılacak olan sanal evrenler için mekânsal, oyunsal ve sosyal olarak bir tasarım rehberi oluşturmayı amaçlamıştır. Burada ele alınan dört sanal evren; Roblox, Rec Room, Second Life ve IMVU otoetnografi kullanılarak, oluşturulmuş olan dünyalar keşfedilmiş, kullanıcıları gözlemlenerek incelenmiştir. Metaverse'ün ortaya çıkışı ve gelişimi, günlük hayatın içerisine sosyal ve ekonomik olarak nasıl yayıldığı ve oluşturulan tasarımların bundan nasıl etkilendiği tartışılmıştır. Tezde oyun ve mimari tasarım prensipleri, simülasyon bir dünyanın oluşturulması için yardımcı temel teknolojilerle birlikte kullanılarak bu dünyaların oluşumu için faydalarını tartışır. Mekan tasarımı ve dijital oyunların oluşturulma prensiplerinin, tasarımcıdan kullanıcıya kadar oluşumu, bu sanal evrenlerin oluşturulmasıyla nasıl ilişkilendiği ele alınmıştır. Tez, kullanıcının sadece oyuncu olması ve oyuncunun tasarımcı olarak nasıl bu dünyaların içinde var olduğunu ve bu kavramların değişen teknolojiyle nasıl değiştiğini irdelemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to create a design guide for future virtual worlds based on four existing virtual environments: Roblox, Rec Room, Second Life, and IMVU. Through the use of autoethnography, these worlds were explored and examined by observing and analyzing their users. The emergence and development of the metaverse, and how it has expanded into social and economic aspects of daily life, were discussed. The benefits of incorporating principles of game design and architectural design, along with fundamental technologies for creating simulation worlds, were explored in the formation of these virtual worlds. The relationship between spatial design, principles of digital game creation, and the formation of these virtual environments were examined from the perspective of the user, considering how the concept of being both a player and a designer within these worlds has evolved with advancing technology.