Algılanan globallik, yerellik ve tüketici yabancı merkezciliğinin marka sadakatine etkilerine yönelik bir model önerisi
A modal proposal on the effects of perceived globalness, localness and consumer xenocentrism on brand loyalty
- Tez No: 815383
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma marka globalliği, marka yerelliği algısı ve menşei ülke imajı çerçevesinde tüketicilerin yerli ve yabancı marka tercihlerini anlamayı amaçlamaktadır. Markaların tüketicide uyandırdığı globallik, yerellik algısı ve menşe ülke imajına ek olarak, tüketicilerin yabancı merkezci eğilimlerinin marka sadakati üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Bulgular, tüketici yabancı merkezciliğinin özellikle yerli markalar için olumsuz sonuçlar doğurduğunu göstermektedir. Yabancı markaların ise marka sadakatine götüren yolda tüketiciyle özdeşleşmeleri için yerel kültürle bağlantılı olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the domestic and foreign brand preferences of consumers within the framework of brand globalness, localness perceptions and country of origin image. In addition, effects of xenocentric tendencies of consumers on brand loyalty have been examined. The findings show that consumer xenocentrism have negative consequences, especially for domestic brands. Foreign brands, on the other hand, should connect to the local culture in order to establish consumer brand identification.