Image processing of ottoman documents
  1. Tez No: 8154
  2. Yazar: M.VOLKAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YALABIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET OSMANLI BELGELERİNİN GÖRÜNTÜ İŞLEMESİ ATALAY M. VOLKAN YUksek Lisans Tezi, Elektrik've Elektronik Müh. BülUmU Danışman : Prof. Dr. Neşe Yalabık Yardımcı Danışman : Doç. Dr. Melek Yücel Şubat 1990, 147 Sayfa Osmanlı dokümanlarından sayışa llaştırı larak elde edilen görüntülerin geliştirilmesi amacıyla bazı görüntü işleme tekniklerinin uygulamaları sunulmaktadır. Osmanlı arşivlerinin, ilgili kişillerin kolaylıkla yaral anabil me 1 er i için bilgisayar aracılığıyla uygun görünümlere dönüştürülmesi istenmektedir, özellikle belge anlamayla ilgili görüntü işleme teknikleri sunulmaktadır. Metin satırlarını bulmak için taban yukarı yaklaşım kullanılmıştır. Genel ve yerel eşikleme uygulanmıştır. Bozulma kaynaklı sorunları çözmek için dolan delikleri temizlemek, mantıksal yumuşakl aştı rma gibi bazı teknikler kullanılmıştır. En son olarak da istenmeyen etkileri daha da yoketmek amacıyla inceltme kullanılmıştır. Anahtar ke 1 ime 1 er : iüsman 1 ı be 1 ge 1 er i, ; görüntü işleme, belge anlama, satır bulma, eşikleme, inceltme ı v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMAGE PROCESSING OF OTTOMAN DOCUMENTS ATALAY M. Volkan M.S. in Electrical and Electronics Eng. Supervisor: Prof. Dr. Neşe YALABIK Co-supervisor: Assoc. Prof. Dr. Melek YÜCEL February 1990, 147 Pages The presented work is an attempt to implement certain image processing techniques to improve images digitized from Ottoman documents. Ottoman archieves are desired to be transformed into convenient representations by use of computers so that related people could easily make use of them. Image processing techniques especially for document understanding are presented. A bottom-up approach is employed to find text lines in a document. Both global and local thresholding are applied. In order to overcome resolution oriented problems some techniques, such as clearing the filled loops, logical smoothing are applied. Finally thinning is used to further eliminate unwanted effects. K&y words ; Ottoman documents, document understanding, text line detection, thresholding, thinning iii