Lise öğrencilerine uygulanan bilinçli farkındalık eğitim programının sürekli öfke ve öfke ifade tarzına etkisi
The effect of conscious awareness education program applied to HİGH school students on trait anger and anger expression style
- Tez No: 815401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerine uygulanan bilinçli farkındalık eğitim programının, öğrencilerin sürekli öfke düzeyi ve öfke ifade tarzına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma ön test son test deseninde tasarlanmış randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma Konya ilinin Selçuklu ilçesinde yer alan Selahaddin Eyyubi Anadolu Lisesinde dokuzuncu sınıfta öğrenim gören, sürekli öfkesi yüksek olan 52 öğrenci (müdahale:26, kontrol:26) ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. Müdahale grubundaki öğrencilere altı hafta boyunca, haftada bir ders saati (40 dk) olmak üzere Bilinçli Farkındalık Eğitimi verilmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilere herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; bağımsız gruplarda t testi, Wilcoxon analizi ve ki-kare analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Bilinçli Farkındalık Eğitimi'nin öğrencilerin sürekli öfke ve öfke ifade tarzları üzerine olumlu etkileri olmuştur. Eğitim sonrası müdahale grubundaki öğrencilerin Sürekli Öfke puan ortalamasında anlamlı azalma olduğu saptanırken (p0,05). Müdahale grubundaki öğrencilerde İçe Yönelik Öfke ve Dışa Yönelik Öfke puan ortalaması Bilinçli Farkındalık eğitimi sonrasında anlamlı derecede azalma gösterirken kontrol grubundaki öğrencilerde ise anlamlı derecede arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of the mindfulness training program applied to high school students on the students' trait anger level and anger expression style. This research is a randomized controlled study designed in a pre-test post-test design. The research was carried out with 52 students (intervention: 26, control: 26) who were in the ninth grade of Selahaddin Eyyubi Anatolian High School located in Selçuklu district of Konya province and who were constantly angry. Personal Information Form, Trait Anger and Anger Expression Style Scale were used to collect data. Conscious Awareness Training was given to the students in the intervention group for six weeks, once a week (40 minutes). No intervention was applied to the students in the control group. In the evaluation of the data; t test, Wilcoxon analysis and chi-square analysis methods were used in independent groups. In the evaluation of the data; t test, Wilcoxon analysis and chi-square analysis methods were used in independent groups. According to the findings obtained from the study, Mindfulness Training had positive effects on students' trait anger and anger expression styles. While it was determined that there was a significant decrease in the Trait Anger score averages of the students in the intervention group after the training (p0.05). While the mean scores of Anger-In and Anger-External in the students in the intervention group decreased significantly after Mindful Awareness training, it was found that it increased significantly in the students in the control group.