Direct resonance response prediction of nonlinear structures: A case study on bladed disk assemblies
Doğrusal olmayan yapıların doğrudan rezonans tepki tahmini: Kanatçıklı diskler üzerinde bir örnek incelemesi
- Tez No: 815400
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, sistemi tamamen çözmeden doğrusal olmayan sistemlerin rezonans tepkisini doğrudan belirlemek için Yanıta Bağlı Doğrusal Olmayan Mod (RDNM) kavramını kullanan yeni bir yöntem önermektedir. RDNM kavramı, her yanıt seviyesi için yeni bir özdeğer problemi yaratarak, modal süperpozisyon yönteminde doğrusal olmayan cebirsel denklem boyutunu azaltmak için tanıtılmıştır. Tepki seviyesi ve patern değiştikçe, sistemin rijitlik matrisi buna göre ayarlanır. İkili Modal Uzayı Metodu ile daha fazla azalma sağlanır. Önerilen yöntem, tek boyutlu kuru sürtünme modeli, kübik rijitlik ve normal yük değişimine sahip tek boyutlu kuru sürtünme modeli gibi farklı doğrusal olmama durumlarını içeren hem toplu parametre hem de büyük ölçekli sonlu eleman modelleri üzerinde değerlendirilmiştir. Sonuçlar, yöntemin rezonans tepe noktalarını doğru bir şekilde tahmin etme yeteneğini, frekans yanıtı çözümleriyle mükemmel bir uyum içinde olduğunu göstermektedir. Dikkat çekici bir şekilde, önerilen yöntem klasik modal süperpozisyon yöntemine kıyasla hesaplama süresini önemli ölçüde azaltır. Bu tez, döngüsel olarak kısıtlanmış yapılarda karmaşık numaralı RDNMleri kullanmak için başka bir yeni teknik sunmaktadır. Teknik, büyük ölçekli döngüsel olarak simetrik örtülü bir bıçağın sonlu bir modeli aracılığıyla gösterilmiştir. Önerilen teknik, örtülü kanat düzeneğinin sabit durum periyodik doğrusal olmayan tepkisini elde etmek için karmaşık numaralı RDNMlerin kullanılmasını içerir. Normal yükü, temas sertliğini ve uyarma seviyelerini bozarak, rezonans tepe noktaları, karmaşık numaralı RDNMler kullanılarak izlenir. Çalışmanın sonuçları, önerilen tekniğin hesaplama avantajı sağlarken döngüsel olarak kısıtlanmış
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a novel method that utilizes the Response Dependent Nonlinear Mode (RDNM) concept to directly determine the resonance response of nonlinear systems without solving the system completely. The RDNM concept is introduced to decrease the nonlinear algebraic equation size in the modal superposition method by creating a new eigenvalue problem for each response level. As the response level and pattern change, the stiffness matrix of the system is adjusted accordingly. A further reduction is ensured with the Dual Modal Space Method. The proposed method is evaluated on both lumped parameter and large-scale finite element models, incorporating different nonlinearities like one-dimensional dry friction model, cubic stiffness, and one-dimensional dry friction model with normal load variation. Results demonstrate the capability of the method to predict resonance peaks accurately, with excellent agreement to frequency response solutions. Conspicuously, the proposed method reduces computational time significantly compared to the classical modal superposition method. This thesis introduces another novel technique for utilizing complex numbered RDNMs in cyclically constrained structures. The method is demonstrated through a finite model of a large-scale cyclically symmetric shrouded blade. The proposed approach involves using complex numbered RDNMs to obtain the steady-state periodic nonlinear response of the shrouded blade assembly. By perturbing normal load, contact stiffness, and excitation levels, the resonance peaks are traced using complex numbered RDNMs. The results of the study demonstrate the efficacy of the proposed technique in capturing the nonlinear behavior of cyclically constrained structures while ensuring computational advantage.