Rijit sistoskopi girişimi sırasında uygulanan derin solunum egzersizinin hastaların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of deep breathing exercise applied during rigid cystoscopy intervention on patients' level of pain and anxiety
  1. Tez No: 815405
  2. Yazar: DUYGU SOYTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULÜHA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, rijit sistoskopi girişimi sırasında uygulanan derin solunum egzersizinin hastaların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma 17 Şubat-20 Mart 2023 tarihleri arasında, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Ameliyathanesi'nde bulunan Sistoskopi Odası'nda sistoskopi girişimi yapılan ve araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 90 hasta (deney grubu=45, kontrol grubu=45) ile gerçekleştirildi. Araştırma öncesinde, gerekli etik kurul ve kurum izinleri alındı. Ayrıca, hastalardan araştırma ile ilgili bilgilendirme sonrası sözlü ve yazılı izinleri alındı. Verilerin değerlendirilmesi SPSS yazılımı versiyon 25 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) ile yapıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında, anlamlılık p0,05). Girişim öncesi gruplar arasında nabız hızı, solunum hızı, sistolik ve diyastolik kan basıncı açısından anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research has been conducted as a randomized controlled trial in order to identify the effect of deep breathing exercise applied during rigid cystoscopy intervention on patients' level of pain and anxiety. The research has been conducted with 90 patients (experimental group=45, control group=45) who meet the selection criteria of this research and were applied cystoscopy intervention between February 17, 2023 and March 20, 2023 in the cystoscopy room located at Istanbul Training and Research Hospital's urological operating room. Ethics committee and institutional approval had been obtained before the research was carried out. Additionally, after the patients had been informed about the research, their verbal and written permission was received. The assessment of the data has been made with SPSS 25 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Results were evaluated regarding confidence interval of 95% and significance of p0.05). There has also not been found a significant difference in terms of pulse rate, respiratory rate, systolic and diastolic blood pressure among the groups before the intervention (p>0.05).