Turizm eğitimi veren meslek lisesi eğitimcilerinin ekoturizm algısının tespiti: Doğu Karadeniz örneği
Determination of ecotourism perception of vocational high school trainers of tourism education: The case of Eastern Black Sea area
- Tez No: 815404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ekoturizm, doğal ve kültürel çeşitliliği koruma amacı güden sürdürülebilir bir seyahat biçimi olarak tanımlanmaktadır. Eğitim, ekoturizmin temel taşlarından biridir ve çevresel farkındalığı artırmak için güçlü bir araç olarak işlev görmektedir. Ekoturizm deneyimleri, katılımcıları çevre üzerinde düşünmeye teşvik ederken, eğitim ise bu düşünceyi bilgi ve anlayışla besler. Ekoturizm ve eğitim, çevre koruma ve sürdürülebilirlik amaçlarına hizmet eden güçlü bir birliktelik oluşturmaktadır. Ekoturizm, katılımcıların doğal dünyayı daha yakından keşfetmelerine ve anlamalarına olanak tanırken, eğitim ise bu deneyimleri bilgi ve farkındalıkla zenginleştirmektedir. Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesinde'ki meslek liselerinde görev yapan eğitimcilerin ekoturizm algısının tespiti amaçlanırken, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma yöntemi ve araştırmacı tarafından oluşturulan demografik veri formu ile Gündüz ve Dönmez (2018)'in geliştirmiş oldukları ekoturizm ölçeği kullanılmıştır. Araştırma evrenini bölgedeki orta öğretim kurumlarında görev yapan 480 eğitimci oluştururken, örneklemini ortaöğretim kurumlarında turizm ile ilgili eğitim veren 229 meslek öğretmeni ve yöneticisi oluşturmaktadır. Ancak veri setinin normal dağılımı yansıtması için uç değerler analize dahil edilmediğinden, katılımcı sayısı 185 öğretmen 35 yönetici olmak üzere 220 katılımcı ile sınırlandırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde katılımcıların ekoturizmin yöreye çeşitli olumlu etkileri olduğuna inandıkları görülmektedir ve algıları olumlu yöndedir. Genel olarak ekoturizmin ekonomik katkı sağlama, tanıtıma yardımcı olma, ticari etkinliklerin gelişmesi, doğanın ve tarihsel-kültürel dokunun korunması, yaşam kalitesini yükseltmesi gibi konularda katkıları olduğu düşüncesi yüksektir. Sonuç olarak turizm eğitimi veren meslek lisesi eğitimcilerinin yüksek derecede ekoturizm algısına sahip oldukları ve ekoturizmin yöre için ekonomik, çevresel ve sosyokültürel açılardan olumlu etkileri olduğuna inandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is defined as a sustainable form of travel aimed at preserving natural and cultural diversity. Education, one of the cornerstones of ecotourism, functions as a powerful tool to enhance environmental awareness. Ecotourism experiences encourage participants to reflect on the environment, while education nurtures these reflections with knowledge and understanding. Together, ecotourism and education form a strong partnership that serves the goals of environmental conservation and sustainability. Ecotourism enable participants to explore and understand the natural world more closely, while education enriches these experiences with information and awareness. In this study, the aim is to determine the perception of educators working in vocational schools in the Eastern Black Sea Region regarding ecotourism. The descriptive research method, a qualitative research approach, and a demographic data form created by the researcher, along with the ecotourism scale developed by Gündüz and Dönmez (2018), are employed. The research population comprises 480 educators working in secondary education institutions in the region, while the sample consists of 229 vocational teachers and administrators providing education related to tourism in secondary education institutions. However, to ensure that the data set reflects a normal distribution, outliers were excluded from the analysis, resulting in a participant count of 185 teachers and 35 administrators, totaling 220. Upon evaluating the findings of the study, it becomes evident that participants believe in the various positive impacts of ecotourism on the region, and their perceptions are positively inclined. Generally, participants hold the view that ecotourism contributes positively in areas such as economic enhancement, assistance in promotion, fostering commercial activities, preservation of nature and historical-cultural heritage, and elevating the quality of life. In conclusion, it has been determined that educators from vocational schools providing tourism education possess a high degree of ecotourism perception and believe in the positive effects of ecotourism on the region from economic, environmental, and sociocultural perspectives.