ACC deaminaz aktivitesi gösteren bitki gelişimini teşvik edici bakteri (PGBD) uygulamalarının tir buğdayında verim ve verim öğeleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of plant growth promoting bacteria (PGBD) applications showing acc deaminase activity on yield and yield components in tir wheat
  1. Tez No: 815419
  2. Yazar: RAMAZAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Buğday, en çok tüketilen, üretilen ve depolanan tahıl ürünlerinden biridir. Artan dünya nüfusuna paralel olarak buğday talebinin de arttığı ve artacağı tahmin edilmektedir. Çevre dostu olan bitki gelişimini teşvik edici bakteri (PGPB) uygulamalarının tir buğdayında bitki gelişimi, verim ve verim öğeleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla 2021-2022 yılında Bitlis iline ait Ahlat ilçesinde yürütülmüştür. Bakteri uygulamaları olarak PGPB etkinliği daha önce sera ve tarla koşullarında ortaya konulan fosfat çözücü ve azot bağlayıcı özellikte olan TV53D Brevibacillus choshinensis, KF57A Advenella kashmirensis ile KF63C Paenibacillus xylanilyticus, azot bağlayıcı özellikte KF3B Paenarthrobacter nitroguajacolicus ile KF58B Brevibacterium frigoritolerans olmak üzere 5 farklı bakteri uygulaması ile birlikte %50 ve %100 kimyasal gübre ve kontol olmak üzere 8 uygulama yer almış ve çalışmada bitkisel materyal olarak tir buğdayı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; bitki boyunun 69,1 ile 84,7 cm, başak boyunun 7,6 ile 9,6 cm, kardeş sayısının 2,7 ile 3,2 adet, nişasta oranının %65,6 ile 70,0 hasat indeksinin %10,5 ile 17,3 ve bin tane ağırlığının 48,9 ile 53,7 g arasında değiştiği belirlenmiştir. Çalışmada bakteri uygulamaları arasında bitki boyu ve metrekaredeki başak sayısı açısından önemli istatistiki farklılıkların bulunduğu belirlenmiş, incelenen diğer özellikler bakımından ise bakteri uygulamaları arasındaki farklılığın istatistiki önem düzeyinde olmadığı tespit edilmiştir. KF3B Paenarthrobacter nitroguajacolicus ve KF63C Paenibacillus xylanilyticus bakteri suşları diğer uygulamalara göre daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir Bakterileri uygulamalarının bitki büyüme paremetrelerini olumlu etkilediği, çevre dostu olması ve son yıllarda artan kimyasal gübre kullanımının önemli bir girdi maliyetine yol açması sebebi ile tir buğdayı üretiminde alternatif besin maddesi olarak kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Wheat is one of the most consumed, produced and stored grain products in the world. It is estimated that the demand for wheat has increased and will increase in parallel with the increasing world population. It was carried out in Ahlat district of Bitlis province in 2021-2022 in order to determine the effects of environmentally friendly plant growth promoting bacteria applications on plant growth, yield and yield elements in tir wheat. As bacterial applications, PGPB activity was previously demonstrated in greenhouse and field conditions, including TV53D Brevibacillus choshinensis with phosphate solvent and nitrogen-fixing properties, KF57A Advenella kashmirensis and KF63C Paenibacillus xylanilyticus, nitrogen-fixing KF3B Paenarthrobacter nitroguajacolicus with 5 different bacteria application together with KF58B frigorian bacteria. There were 8 applications, 50% and 100% chemical fertilizer and control, and tir wheat was used as plant material in the study. As a result of the research; plant height 69,1 to 84,7 cm, spike length 7,6 to 9,6 cm, number of siblings 2,7 to 3,2, starch ratio 65,6% to 70,0, harvest index 10,5% It was determined that the weight of 17,3 and thousand grains varied between 48,9 and 53,7 g. In the study, it was determined that there were significant statistical differences between the bacterial applications in terms of plant height and the number of spikes per square meter, and it was determined that the difference between the bacterial applications was not at the level of statistical significance in terms of other characteristics examined. KF3B Paenarthrobacter nitroguajacolicus and KF63C Paenibacillus xylanilyticus bacterial strains were determined to give better results compared to other applications, It is suggested that it can be used as an alternative nutrient in the production of tir wheat because the application of bacteria positively affects plant growth parameters, is environmentally friendly and the use of chemical fertilizers, which has increased in recent years, causes a significant input cost.