Endofit bakterilerin fasulye solgunluk hastalığının (Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens) biyolojik mücadelesinde etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of endophytic bacteria in the biological control of bean wilt disease (Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens)
- Tez No: 1011492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE FİGEN DÖNMEZ YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışmasında, Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Cff) etmeni tarafından fasulyede oluşturulan bakteriyel solgunluk hastalığına karşı 113 endofitik bakteri strainin biyolojik kontrol potansiyeli, hem in vitro hem de in vivo koşullarda değerlendirilmiştir. In vitro testler sonucunda 19 strainin Cff'ye karşı 1,10–3,92 cm arasında değişen inhibisyon zonları oluşturarak antibakteriyel etki gösterdiği belirlenmiş; en yüksek antagonistik aktivite Bacillus pumilus strain HA87'de tespit edilmiştir. Antagonistik etki gösteren strainler, biyokontrol mekanizmaları ve bitki gelişimini teşvik edici özellikleri bakımından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kitinaz aktivitesi 8, selülaz aktivitesi 11 strainde saptanırken; proteaz aktivitesi tüm strainlerde belirlenmiştir. Strainlerin tamamının siderofor üretim kapasitesine sahip olduğu, HCN üretiminin ise yalnızca üç strainde pozitif olduğu görülmüştür. Azot fiksasyonu ve ACC-deaminaz aktiviteleri çoğunlukla yüksek düzeyde belirlenmiş, potasyum ve kalsiyum çözme yeteneği saptanmamış, fosfat çözme kapasitesi ise sınırlı sayıda strainde belirlenmiştir. Strainlerin büyük kısmı %1–%7 NaCl konsantrasyonları ve pH 8–10 aralığında gelişim gösterebilmiştir. Iğdır ve Doğubayazıt'ta yürütülen tarla denemelerinde, tekli bakteri uygulamaları hastalık gelişimini %37,18–%81,62, ikili kombinasyonlar ise %44,44–%73,33 oranında azaltmıştır. Biyokontrol etkinliği lokasyonlar arasında farklılık göstermiş; HA76 ile HA81+HA62 kombinasyonu her iki lokasyonda da tutarlı başarı sergilemiştir. Biyokimyasal testler ve moleküler analizler (MALDI-TOF MS, 16S rRNA dizileme) sonucunda izolatların Bacillus cinsine ait türler (B. atrophaeus, B. subtilis, B. velezensis ve B. amyloliquefaciens) olduğu belirlenmiştir. Bulgular, seçilen endofitik Bacillus strainlerin hem in vitro hem de tarla koşullarında Cff'ye karşı potansiyel biyokontrol etmenleri olduğunu, ancak etkinliğin çevresel faktörlere bağlı olarak değiştiğini ve uygulamaların lokasyona özgü optimize edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biological control potential of 113 endophytic bacterial strains against bacterial wilt disease in bean caused by Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Cff) was evaluated both in vitro and in vivo. As a result of in vitro tests, 19 strains were determined to have antibacterial activity against Cff by forming inhibition zones ranging from 1,10 to 3,92 cm; the highest antagonistic activity was detected in Bacillus pumilus strain HA87. The strains showing antagonistic activity were examined in detail with regard to their biocontrol mechanisms and plant growth promoting properties. Chitinase activity was detected in 8 and cellulase activity in 11 strains, while protease activity was determined in all strains. All strains had siderophore production capacity, while HCN production was positive in only three strains. Nitrogen fixation and ACC-deaminase activities were mostly determined at high levels, potassium and calcium solubilizing abilities were not detected, and phosphate solubilizing capacity was determined in a limited number of strains. The majority of the strains were able to grow in 1–7% NaCl concentrations and pH 8–10. In field trials conducted in Iğdır and Doğubayazıt, single bacterial applications reduced disease development by 37,18%–81,62%, while binary combinations reduced disease development by 44,44%–73,33%. Biocontrol effectiveness varied among locations; the combination of HA76 and HA81+HA62 exhibited consistent success in both locations. Biochemical tests and molecular analyses (MALDI-TOF MS, 16S rRNA sequencing) determined the isolates to be species belonging to the genus Bacillus (B. atrophaeus, B. subtilis, B. velezensis, and B. amyloliquefaciens). The findings suggest that selected endophytic Bacillus strains are potential biocontrol agents against Cff both in vitro and in field conditions, but efficacy varies depending on environmental factors and applications should be optimized on a location-specific basis.