Baş ve boyun dermatitisi bulunan kedilerde feline dermatit yaygınlık ve şiddet indeksi (fedesı) ile görsel analog skorlaması'nın gözlemciler arası güvenirliğinin araştırılması
Investigation of interobserver reliability of feline dermatitis prevalence and severity index (fedesi) and visual analog scori̇ng in cats with HEAD and neck dermati̇ti̇s
  1. Tez No: 815418
  2. Yazar: MARIA MARTINIUC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada kedilerde dermatolojik lezyonların sınıflandırılmasında ve kaşıntının değerlendirilmesinde kullanılan skorlamaların gözlemciler arasındaki uyumluluğunun belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kaşıntı şikayetinin yanında baş ve boyun dermatiti de bulunan farklı yaş aralıkta, her iki cinsiyette ve farklı ırkta 40 tane kedi değerlendirildi. Hasta sahibi ve veteriner hekim tarafından görsel analog skorlama, veteriner hekimler tarafından ise FEDESI skorlamaları gerçekleştirildi. Bulgular: FEDESI skorlamaraının gözlemciler arası uyumunun r=0,98, GAS nın ise r=0,41 düzeyinde korelasyon gösterdiği belirlendi. Sınıf içi korelasyon katsayısının ise FEDESI skorlamasında 0,97 düzeyinde GAS skorlamasında ise 0,93 düzeyinde uyum gösterdiği belirlendi. Sonuç: FEDESI ve GAS skorlama yöntemlerinin gözlemciler arasında gerçekleştirilen değerlendirmesinde her iki skorlamanın farklı gözlemciler tarafından gerçekleştirildiğinde birbiri ile yüksek korelasyonda uyum içerisinde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the inter-observer agreement of the scoring used in the classification of dermatologic lesions and evaluation of pruritus in cats. Materials and Methods: A total of 40 cats, belonging to different age ranges, both genders, and various races, with complaints of itching along with head and neck dermatitis, were evaluated. Visual analog scoring was performed by both the owner of the patients and the veterinarian, while FEDESI scoring was conducted solely by the veterinarians. Results: It was determined that there was a high interobserver agreement for FEDESI scoring, with a correlation coefficient of r=0.98, while GAS (Global Assessment Scale) showed a correlation coefficient of r=0.41. The within inter-class correlation coefficient was found to be 0.97 for FEDESI scoring and 0.93 for GAS scoring, indicating a high level of agreement. Conclusion: It was determined that when the evaluation of FEDESI and GAS scoring methods was performed by different observers, both scoring methods exhibited high correlation and agreement with each other.