Deprem sürecinde yapısal olmayan elemanların neden olduğu tehlike ve risklere yönelik eğitim modelinin önerilmesi
Proposing a education model on the hazards and risks caused by non-structural elements in the earthquake process
  1. Tez No: 815428
  2. Yazar: ŞEYMA DERECİ DALBASTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ERTAŞ BEŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Depremler; can ve mal kaybına neden olma, yaralanmalara yol açma, devam eden faaliyetleri durdurma, yangın tehlikesi oluşturma gibi çeşitli tehlike ve risklere neden olabilmektedir. Depremin neden olduğu tehlike ve risklerin çoğu yapısal elemanlardan kaynaklansa da, yapısal olmayan elemanların etkisi de oldukça fazladır. Tehlike ve riskler karşısında toplum tarafından alınabilecek önlemler kadar yapı tasarımı, üretimi ve denetiminde rol alan mimar ve iç mimarların alacağı önlemler de oldukça önemlidir. Dolayısıyla mimarlık ve iç mimarlık eğitiminde depremin yeri önemli bir konudur. Dünyada ve Türkiye'de mimarlık ve iç mimarlık eğitiminin verildiği programlar incelendiğinde; üniversitelerin çoğunun yapısal sorunlar, strüktür ve malzeme üzerine bilgi verdiği, ancak yapısal olmayan elemanlara yönelik bir eğitim programı ve modelinin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın temel amacı; deprem sırasında yapısal olmayan elemanların oluşturduğu tehlike ve risklere yönelik iç mimarlık öğrencilerinin bilgi ve farkındalıklarının geliştirilmesi adına bir eğitim modeli önerilmesidir. Bu doğrultuda çalışma kapsamında; 11 modülden oluşan, tehlike-risk-önlem ve öğrenci kazanımları ilişkileri üzerine bir eğitim kod haritası oluşturulmuştur. Çalışmanın araştırma modeli; analiz ve tasarım olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama olan analizde; literatür taraması ve uzman gruplarla yapılan 1. arama konferansıyla ihtiyaç analizi yapılarak, eğitim modüllerinin ve hedeflerinin belirlenmesi tamamlanmıştır. İkinci aşama olan tasarımda ise; uzman gruplarla yapılan 2. arama konferansıyla öğrenci gereklilikleri, kazanımlar ve modüllere bağlı tehlike-risk-önlemler belirlenmiştir. Tasarımın son aşamasında ise tehlike-risk-önlem ve öğrenci kazanımlarının ilişkileri üzerine bir eğitim kod haritası oluşturularak eğitim modelinin içeriği tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes can cause various dangers and risks such as causing loss of life and property, causing injuries, stopping ongoing activities and creating a fire hazard. Although most of the hazards and risks due to earthquakes are caused by structural elements, the impact of non-structural elements is also quite high. The measures to be taken by architects and interior architects are as important as the measures that can be taken by the society in the face of dangers and risks. Therefore, earthquake has an important issue in architecture and interior architecture education. When the architecture and interior architecture education programs in the world and in Turkey are examined, it has been observed that most of the universities provide information about structural problems, structure and materials, but they do not have a education program and model for non-structural elements. In this context, the necessity of preparing an up-to-date education program has emerged in order to close the gap in the education program on earthquake and disaster issues in universities. The main purpose of the study is to design a education model in order to improve the knowledge and awareness of interior architecture students about the dangers and risks caused by non-structural elements during an earthquake. In this direction within the scope of the study, an education code map consisting of 11 modules was created on the relationships between hazard-risk-precaution and student achievements. The research model of the study consists of two stages, analysis and design. In the first stage, analysis stage, the determination of the education modules and targets was completed by making a needs analysis with the literature review and the 1st search conference with expert groups. In the second stage, design stage, student requirements, attainments and danger-risk-measures related to modules were determined by the 2nd search conference held with expert groups. In the final stage of the design, the content of the education model was completed by creating a education code map about the relationships between hazard-risk-precaution and student attainments.