Yapısal olmayan elemanlara yönelik proje risk puanları ile öğrencilerin bilgi ve farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Akdeniz Üniversitesi örneği
Determining the relationship between project risk scores for non- structural elements and students' knowledge and awareness levels: Case of Akdeniz University
- Tez No: 860972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ERTAŞ BEŞİR, DOÇ. DR. ÜMİT TURGAY ARPACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde doğal afetler arasında en yaygın ve etkin olan deprem, bir çok farklı alanda olduğu gibi iç mimarlık alanında da birçok etkisi bulunmaktadır. İç mimarlık disiplininin doğrudan ilgi alanında olan yapısal olmayan elemanların deprem de oluşturabileceği birçok tehlike ve risk bulunmaktadır. Çalışma,“Deprem Sürecinde Yapısal Olmayan Elemanların Neden Olduğu Risk Ve Tehlikeler İçin Ölçülebilir Bir Yöntem Ve Eğitim Programı İle İç Mimarlık Öğrencilerinin Bilgi Ve Farkındalıklarının Geliştirilmesi”başlıklı 127K927 numaralı TÜBİTAK projesi kapsamında gerçekleşmiş olup deprem riskine yönelik uniçDEF yazılımı kullanılarak hem öğrencilerin iç mimari projelerine ait proje risk puanı hem de öğrenci projelerinin raporları elde edilmiştir. Böylelikle öğrencilerin hem demografik özellikleri, hem de deprem konusundaki deneyim ve bilgileri ile proje risk puanı arasındaki ilişkisi irdelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın yönteminde nicel ve nitel veri analizleri kullanılmıştır. Öğrenci projelerinin değerlendirmeleri sonucunda elde edilen“Proje Risk Puanı”verisi; demografik bilgileri, başarı test sonuçlarıyla ilişkilendirilerek bağımlı ve bağımsız örneklemler (gruplar) t-testi, korelasyon ve/veya ANOVA ile ile analiz edilmiştir. Bununla birlikte derinlemesine öğrenci görüşlerini almak için mülakat yapılmıştır. Elde edilen veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Böylece Akdeniz Üniversitesinde“Deprem Sürecinde İç Mekanda Yapısal Olmayan Elemanlar”dersi kapsamında verilen eğitimlerin öğrencilerin hem bilgi ve farkındalıklarına hem de başarı düzeyine ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Earthquake, which is the most common and effective natural disaster today, has many effects in the field of interior architecture as well as in many different fields. There are many dangers and risks that non-structural elements, which are in the direct field of interest of the interior architecture discipline, may pose in an earthquake. The study was carried out within the scope of the TÜBİTAK project numbered 127K927 titled“Improving the Knowledge and Awareness of Interior Architecture Students with a Measurable Method and Training Program for the Risks and Hazards Caused by Non-Structural Elements in the Earthquake Process”, and the project of the students' interior architecture projects was used by using the uniçDEF software for earthquake risk. Both the risk score and the reports of student projects were obtained. Thus, the relationship between the demographic characteristics of the students, their experience and knowledge about earthquakes, and the project risk score was examined. For this purpose, quantitative and qualitative data analyzes were used in the method of the study.“Project Risk Score”data obtained as a result of evaluations of student projects; Demographic information was correlated with achievement test results and analyzed using dependent and independent samples (groups) t-test, correlation and/or ANOVA. Additionally, an interview was conducted to obtain in-depth student opinions. The data obtained was subjected to content analysis. Thus, both the knowledge, awareness and success level of the students were revealed in the training given within the scope of the“Non-structural Elements in Interior Space during Earthquake Process”course at Akdeniz University.