Erektör spina alan bloğunun meme kanseri cerrahisi geçiren hastalarda intravenöz opioid tüketimi üzerine etkisi
Effect of erector spinae plane block on intravenous opioid consumption in patients undergoing breast cancer surgery
- Tez No: 815467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Meme ameliyatı geçiren hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası ağrı yönetimi yaşam kalitesi açısından önemlidir. Son yıllarda popülaritesi artan erektör spina plan bloğu (ESPB), torasik ve abdominal cerrahi işlemlerde postoperatif analjezi amacıyla uygulanmaktadır. Meme kanseri cerrahisi geçiren hastalarda ESPB' nin postoperatif ağrı ve (IV) opioid tüketimi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif kohort çalışmasıdır. Etik kurul onayı alındıktan sonra 15.10.2020 ile 30.04.2022 tarihleri arasında meme kanseri cerrahisi uygulanmış olan hastaların dosyaları tarandı. ESPB ve IV HKA uygulanan hastalar Grup 1, sadece IV HKA uygulanan hastalar Grup 2 olarak ayrıldı. İki grup arasındaki postoperatif 1, 6, 12 ve 24. saatlerdeki IV morfin tüketimleri (mg) ve 1, 6, 12 ve 24. saatlerdeki sayısal ağrı skorları (NRS) karşılaştırıldı. BULGULAR: Toplam 172 hasta çalışmaya dahil edildi. Gruplar arasında demografik özellikler karşılaştırıldı. Postoperatif 24. saatteki morfin tüketimi Grup 1' de 11,98 ± 6,23 mg, Grup 2' de 15,13 ± 5,80 mg' idi (p=
Özet (Çeviri)
AIM: Pain management before and after surgery is important for the quality of life in patients undergoing breast surgery. Erector spinae plane block (ESPB) which has been popular in recent years is applied for postoperative analgesia in thoracic and abdominal surgical procedures. We aimed to evaluate the effect of ESPB on postoperative pain and (IV) opioid consumption in patients undergoing breast cancer surgery. MATERIALS AND METHODS: This is a retrospective cohort study. Following the ethics committee approval, we investigated the data of patients who underwent breast cancer surgery between 15.10.2020 and 30.04.2022. Patients that recieved ESPB along with IV PCA were classified as Group 1, and patients who recieved only IV PCA were classified as Group 2. In each group, IV morphine consumptions at 1, 6, 12 and 24th hours postoperatively and pain scores at 1, 6, 12 and 24th hours were recorded. RESULTS: 172 patients were included in the study. Demographic characteristics were comparable between groups. Postoperative morphine consumption at 24th hour was 11,98 ± 6,23 mg in Group 1 and 15,13 ± 5,80 mg in Group 2 (p=