Bazı Hypericum spp. türlerinin çimlenme performansları ve çimlenmeyi arttırıcı uygulamaların belirlenmesi
Determination of germination performance and seed priming methods in some Hypericum species
  1. Tez No: 815468
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Hypericum perforatum L., H. spectabile JAUB. ET SPACH., H. scabrum L. ve H. venustum FENZL türlerinin çimlenme özellikleri ile çimlenme performanslarını artırmak amacıyla kullanılabilecek bazı tohum uygulamalarının etkileri incelenmiştir. Tohum uygulamaları olarak kimyasal aşındırma (sülfürik asitte 5 dakika), ön üşütme (+4°C'de 15 gün), biyostimulant uygulaması ile farklı giberellik asit (100, 200 ve 400 ppm GA3) ve potasyum nitrat (100, 250 ve 500 ppm KNO3) dozları kullanılmıştır. Tohumların çimlenme ve çıkış denemeleri tamamen karanlık ortamda 20°C sıcaklıkta 21 gün süreyle yürütülmüştür. Ayrıca, tohumların x-ray görüntüleri alınarak boş ve dolu tohum oranları incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, incelenen türler arasında en yüksek çimlenme oranı %39,0 ile H. perforatum'dan elde edilmiş, H. spectabile ve H. venustum türlerinde ise çimlenme görülmemiştir. Ön üşütme ve kimyasal aşındırma uygulamalarında çimlenme gerçekleşmemiştir. Giberellik asit uygulaması H. scabrum türünde çimlenme oranını %1,5'den %20,0'a, H. perforatum türünde ise %39,5'den %55,0'a yükseltmiştir. Diğer uygulamaların ise çimlenme üzerine olumlu bir etkisi belirlenmemiştir. X-ray görüntüleme sonucunda, boş tohum oranının H. venustum'da %54,8, H. perforatum'da %53,3, H. spectabile'de %41,0 ve H. scabrum'da %29,6 olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Hypericum türlerindeki düşük çimlenme oranlarının boş tohumdan kaynaklandığı ve giberellik asit uygulamasının çimlenme oranını artırmada faydalı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Germination characteristics of Hypericum perforatum L., H. spectabile JAUB. ET SPACH., H. scabrum L. and H. venustum FENZL and the effects of some seed treatments to be used to increase their germination performance were investigated in this study. The seeds of Hypericum species were treated with chemical scarification (5 minutes in sulfuric acid), pre-chilling (15 days at +4°C), biostimulant application, different gibberellic acid (100, 200 and 400 ppm GA3) and potassium nitrate doses (100, 250 and 500 ppm KNO3). Germination and emergence tests were performed at 20°C for 21 days in the dark. In addition, x-ray images of the seeds were captured, and the empty and full seed ratios were determined. The results of the research showed that the highest germination rate was recorded in H. perforatum with 39.0% among the examined species, while no germination was observed in H. spectabile and H. venustum. Germination did not occur in pre-chilling and chemical scarified seeds of the species. Gibberellic acid application increased the germination rate from 1.5% to 20.0% in H. scabrum and from 39.5% to 55.0% in H. perforatum. The beneficial effects of other applications on germination were not determined. X-ray imaging showed that the rate of empty seeds was found to be 54.8% in H. venustum, 53.3% in H. perforatum, 41.0% in H. spectabile and 29.6% in H. scabrum. It was concluded that low germination rates in Hypericum species resulted mainly from the empty seeds and gibberellic acid application may be beneficial in increasing the germination rate.