Implicit definition as unifying logic of mental representation
Zihinsel temsillerin bütünleştirici mantığı olarak örtük tanımlama
  1. Tez No: 815477
  2. Yazar: NEZİHE MÜGE KUYUMCUOĞLU TÜTÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Gerek analitik gerekse bilişsel bilim alanlarında, zihinsel temsillerin doğası problemi önceliğini sürdürmektedir. Zihinsel temsil problemine getireceğimiz açıklama, değişkenlerin nesnelere nasıl atıfta bulunabildiği sorusunda olduğu gibi ontolojik önerme yapmanın temel kabul ve ön koşullarını değiştirmektedir. Bu sorulara vereceğimiz cevap, ister dilin kullanılma kuralları aracılığıyla bir çeşit normatif zorunluluk ve olasılık dünyasına işaret etsin, isterse de bir çeşit belirli“psiko-dilsel”dolayım aracılığıyla gerçekleştiği önerilsin, bu nevi bir açıklama getirmeden, en basit mantıksal ve ontolojik formalizasyonlar temelden yoksun kalacaktır. Dolayısıyla zihinsel temsilleri anlamak, bilgi ve öğrenme kuramlarımızı da değiştirecektir. Literatürde yerleşmiş zihinsel temsil kavramı, yazı, resim gibi dışsal temsilden etkilenerek, zihinsel temsilleri de statik ve sabit içeriklere bağlı olarak ele alır. Bu, dinamik yönlerin, gelişimin, yanlış temsillerin ve kişilerin kendi kendilerinin tespit edebileceği hataların açıklanmasında zorluklar ortaya çıkarır. Alternatif bir bakış açısı ise etkileşimci zihinsel temsil teorisidir, bunun temeli ise örtük tanımlama işleminden gelmektedir. Bu görüşe göre, zihinsel temsiller içerikleriyle izomorfik olarak uyuşmaz, ancak onları benzer şekilde“tanımlarlar”, aksiyomatik sistemlerin terimleri tanımlaması gibi. Zımni (örtük) temsil kavramı, etkileşim temelli bir temsil biçimi olarak alışkanlıkların içerikli doğasını aydınlatır. Bu tez, analitik felsefe tarihi bakımından etkileşimci alternatifin, örtük tanımlama işleminin ve zihinsel temsillerin ontolojisi arasındaki ilişkiyi açıklar. Alışkanlık, diyagramsal çıkarım, soyutlama vs. somutlaştırma, indüksiyon sorunu, işlevselcilik ve çıkarımsal rol semantiği, müdahaleci nedensellik teorisi, ölçüm teorisi, kavramlara karşın özellikler, çerçeveleme ve çerçeve sorunları, dilsel sistemlerin sistemliliği ve üretkenliği gibi kavramları ele almaktadır. Bu tezde yapmak istediğim, formalist analitik felsefe ve pragmatist felsefe yaklaşımları arasındaki fay hattını, zihinsel temsil problemi bağlamında ele almaktır. Bu sorunun cevabı son yıllarda felsefe literatüründe zihin felsefesi ve bilişsel bilimin yükselişinin sebeplerini anlamamıza olduğu kadar, aynı zamanda analitik felsefe tarihini de pragmatizme karşı geliştirdiği refleksler bağlamında daha geniş açıdan okuyabilmemizi sağlamak yolunda katkı sağlayacaktır. Zihinsel temsilin anlaşılmasındaki bu temel değişim, yapısal kavramlardan vazgeçerek tamamen işlevsel, işlem temelli ve pragmatist bir perspektife doğru kaymayı başlatır. Bu yaklaşım, açıklamanın odağını yapısal tanımların lineer mekanistik modellerinden, etkileşimli sistemlerin kısıtlamacı ve müdahaleci nedensellik anlayışlarına kaydırır.
Özet (Çeviri)
The problem of intentional nature of mental representations remains a priority in analytic philosophy and cognitive science. Its impact on the foundations of logical and ontological statements, such as variable referencing over objects, reveals its fundamental importance. The prevalent notion of mental representation, influenced by external representation, treats representations as static stand-ins. This poses challenges in accounting for dynamic aspects such as mensurable change and unity of representations, misrepresentation, and errors detectable by agents. Understanding mental representations therefore has implications for our best understanding of knowledge and learning. This thesis investigates the interactivist notion of mental representation, modeled after implicit defining, as an alternative. In this view, mental representations do not strictly correspond to their contents but rather“define”them, analogous to how axiomatic systems define their terms. The concept of implicit representing sheds light on the contentful nature of habits as a foundational mode of interaction. The interactivist alternative is explored with a view towards the historical development of analytic philosophy, elucidating the relationship between implicit defining, the logical operation, and the ontology of mental representation. It explicates key concepts such as habit, diagrammatical reasoning, abstraction vs. exemplification, problem of induction, functionalism, inferential role semantics, interventionist theory of causation, measure theory, concepts versus properties, framing, systematicity, and productivity. The thesis traces the reactions of analytic philosophy against pragmatism, offering a fully functionalist, operation-based, and pragmatist perspective that abandons structural notions. It shifts the core of explanation from linear mechanistic models to emergentist models of constraints and an interventionist account of causality.