FIMA geninin real tıme-pcr kullanarak peridontitis hastalarında tükürükten porfiromonas diş eti ayı tespit edilmesi için hedef olarak kullanılması
FIMA gene as a target to detect porphyromonas gingivalis from saliva in periodontitis patients by using real time-pcr
  1. Tez No: 815478
  2. Yazar: ZAHRAA FARIED SAIED AL-SHAMY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ISRAA AL-SHAMY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Porphyromonas gingivalis, kronik periodontitisin ana etkeni olarak kabul edilen gram-negatif anaerobik bir bakteridir. Bu çalışma, ağız durulama örneklerinden doğrudan P. gingivalis ve fimA türlerinin varlığını tespit etmek için sınırlı miktarda numuneye uygulanabilen ve numune işlemesi yapılmayan bir PCR yöntemi oluşturmayı amaçladı. Oral çalkalama örnekleri periodontal olarak sağlıklı 12 bireyden ve periodontitisli 18 kişiden toplandı. PCR primerleri, fimA genini çoğaltmak ve P. gingivalis'in altı fimA tipini ayırt etmek için tasarlandı. fimA geninin PCR amplifikasyonu, 18 numunenin 17'sinde (%94,4) P. gingivalis'in varlığını başarılı bir şekilde saptadı ve genotipleme PCR, önceden herhangi bir DNA ekstraksiyonu veya saflaştırması olmaksızın doğrudan ağız çalkalama numunelerinden altı fimA tipi P. gingivalis'in tümünü tanımLadı. adımLar. Sonuçlar, periodontitisli bireylerde P. gingivalis'in yüksek bir prevalansını ortaya koymaktadır ve bu popülasyondaki en yaygın fimA tiplerini belirlemektedir. En yaygın fimA genotipi, %33.33 sıklık ile Ib idi. Bir sonraki en yaygın genotip, %27,78 sıklık ile II, ardından 16,67 sıklık ile IV idi.
Özet (Çeviri)
Porphyromonas gingivalis is a gram-negative anaerobic bacterium that is considered a major causative agent of chronic periodontitis. This study aimed to establish a PCR method that is applicable for specimens with limited amounts and with no sample processing to detect the presence of P. gingivalis and types fimA directly from oral rinse samples. Oral rinse samples were collected from 12 periodontally healthy individuals and 18 individuals with periodontitis. PCR primers were designed to amplify the fimA gene and differentiate between the six fimA types of P. gingivalis. PCR amplification of the fimA gene successfully detect the presence of the P. gingivalis in 17 of 18 samples (94.4%) and the genotyping PCR identified all six fimA types of P. gingivalis directly from the oral rinse samples without any prior DNA extraction or purification steps. The results suggest a high prevalence of P. gingivalis in individuals with periodontitis and identify the most prevalent fimA types in this population. The most prevalent fimA genotype was Ib, with a frequency of 33.33%. The next most common genotype was II, with a frequency of 27.78%, followed by IV with a frequency of 16.67.