Sıçanlarda Aronia melanocarpa ekstratının palatal mukozadaki sekonder yara iyileşmesi üzerine etkisinin klinik, histomorfometrik ve histolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical, Histomorphometric, and Histological Evaluation of the Effect of Aronia melanocarpa Extract on Secondary Wound Healing in Palatal Mucosa in Rats
- Tez No: 925428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SELİN GÜNGÖRMEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DEMİRCİ DELİPINAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç : Çalışmamızda, sağlıklı ve deneysel olarak diyabet oluşturulmuş sıçanlarda, Aronia melanocarpa bitkisel ekstratının gavaj yoluyla uygulamasının palatinal bölgede sekonder yara iyileşmesi üzerine etkilerinin klinik, histomorfometrik, histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem : Çalışmamızda kullanılan 50 adet erkek Wistar albino sıçan, sağlıklı ve diyabetik olarak 2 ana gruba ayrıldı. 25 sıçanda intraperitoneal olarak 110 mg/kg nikotinamid (NA) uygulamasından 15 dk sonra 65 mg/kg streptozotosin (STZ) uygulanarak diyabet oluşturuldu. Sıçanların palatinal bölgelerinin ortasında 4 mm çapında mukoperiostal defekt meydana getirildi ve her iki gruptan 5 sıçan sakrifiye edildi. Ardından sağlıklı ve diyabetik gruplar uygulanan ajana göre aronia ve salin olarak 2 alt gruba ayrıldı. Defektler oluşturulduktan 0, 7 ve 21 gün sonra kan alınarak sıçanlar sakrifiye edildi, diyabetik sıçanlar sakrifiye edilmeden önce kan glikoz seviyeleri ölçüldü. Yara bölgesinin fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflarda yara alanları Image-J bilgisayar programı kullanılarak ölçüldü. Örneklere rutin histolojik doku takibi uygulandıktan sonra epitelyal kenarlar arasındaki mesafenin histomorfometrik olarak ölçülebilmesi ve kolajen yoğunluğunun değerlendirilmesi için Massom trikrom boyaması uygulandı. Vaskülarizasyon ile enflamatuvar hücre infiltrasyonunun değerlendirilmesi için Hematoksilen-eozin boyaması yapıldı. Ardından boyanan örneklerin tamamına histolojik değerlendirmeler yapıldı. Alınan serum örneklerinde Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviyeleri (TOS), Tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) ve İnterlökin 1 beta (IL-1β) seviyeleri ELİSA yöntemi ile tespit edildi. Bulgular : SA ve DA gruplarının yara alanı 7. ve 21. günlerde DS grubundan daha küçük olduğu ve epitelyal kenarlar arasındaki mesafelerinin daha kısa olduğu görüldü (p0,05). DS grubunun kolajen yoğunluğu 21.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study was to investigate the clinical, histomorphometric, histologic and biochemical effects of administering Aronia melanocarpa herbal extract by gavage on secondary wound healing in the palatinal region in healthy and experimentally induced diabetic rats. Materials and Methods : 50 Wistar albino male rats were divided into healthy (H) and diabetic (D) groups. Diabetes was induced to 25 rats by intraperitoneal administration of 65 mg/kg streptozotocin, 15 min after 110 mg/kg nicotinamide administration. Excisional wounds, 4 mm diameter, were made in the centre of the palate. After wound induction, 6 animals from each group were sacrificed. Then, the healthy and diabetic groups were subdivided into aronia and saline groups. The rats were sacrificed 0, 7 and 21 days after the defects were created and blood glucose levels were measured before sacrificing the diabetic rats. Photographs of the wound area were taken. In these photographs, wound areas were measured using Image-J computer programme. After routine histological tissue follow-up, Massom trichrome staining was performed on the sections taken for histomorphometric measurement of the distance between epithelial margins and evaluation of collagen density. In addition, Hematoxylin-eosin staining was applied to evaluate vascularisation and inflammatory cell infiltration. Histological evaluations were then performed on all of the stained specimens. Total Antioxidant Levels (TAL), Total Oxidant Levels (TOL), Tumor Necros Faktör alfa (TNF-α) and İnterleukin 1 beta (IL-1β) in serum samples were determined by ELISA method. Results : HA and DA groups had smaller wound areas and shorter distances between epithelial edges than DS group on days 7 and 21 (p0.05).