Specific intent in genocide
Soykırımda özel kast unsuru
- Tez No: 815506
- Danışmanlar: PROF. DR. TIYANJANA MALUWA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Pennsylvania State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez, soykırımda özel kast“dolus specials”unsurunun gereklilik şartlarını ele almaktadır. Uluslararası hukuk terminolojisinde soykırım suçların suçu olarak tanımlanmaktadır. Bu tezde, özel kast unsurunun soykırıma bağlanması için soykırımın tanımlanmasının kökeni ve özel kast unsuru kavramı anlatılmıştır. Soykırımın tarihsel alt yapısı, gerçek davalar kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi, soykırımın ve soykırımdaki özel kastın oluşmasının tanımlanması açısından incelenmiştir. Sözleşmenin, soykırımın önlenmesi ve cezalandırılması da dahil olmak üzere amaçlarına ulaşıp ulaşmadığına ilişkin etkinliği değerlendirilmiştir.“Actus reus”(soykırımın nesnel unsurları) ve“mens rea”(soykırımın öznel öğeleri) kavramları soykırım suçu açısından nasıl tanımlandırıldıkları analiz edilmiştir. Adli mahkemelere dayalı Uluslararası Ceza Mahkemesi kararları, gerçek olaylarda soykırımdaki özel kast unsurunun nasıl inceleneceğini değerlendirmek için Akayesu, Kayishema, Krstic, Ruanda ve Brdjanın davaları gibi gerçek olaylar analiz edilmiştir. Bu nedenle, Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararları, karşılaştırmalı analiz metotları uygulanarak soykırımdaki özel kast unsurunu belirlemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the requirements of“dolus specials”as specific intent in genocide. Genocide in international law terminology is defined as the crime of crimes. In this thesis, the origin of the concepts of genocide and specific intent are introduced to connect specific intent in genocide. The historical background of genocide is examined using real cases. In addition, the Convention for the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide is analyzed in terms of defining genocide and specific intent in genocide. The effectiveness of the convention regarding whether it achieves its purposes,including the prevention and punishment of genocide, is assessed.The concepts of“actus reus”(objective elements of genocide) and“mens rea”(subjective elements of genocide) are analyzed to show how they are defined in genocide. International Criminal Court decisions based on ad hoc tribunals are analyzed in real cases, such as the Akayesu, Kayishema, Krstic, Rwanda, and Brdjanin cases, to evaluate how the specific intent concept in genocide is examined in real cases. Therefore, the decisions of the International Criminal Court are addressed to determine specific intent in genocide by applying comparative analysis methods.