Öğretmenlerin örgütsel sinizm algısı ile iş doyumu ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' perception of organizational cynicism and job satisfaction
  1. Tez No: 815507
  2. Yazar: HATUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DADANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin örgütsel sinizm algısı ile iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca öğretmenlerin örgütsel sinizm ve iş doyumu düzeylerinin çeşitli demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, medeni durum, görev, okul kademesi, branş) açısından incelenmesidir. Çalışma grubu Yozgat il merkezi ve ilçelerinde görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Nicel araştırma yaklaşımının uygulandığı bu çalışmada ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada ''Kişisel Bilgi Formu'', ''İş Doyumu Ölçeği'' ve ''Örgütsel Sinizm Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin örgütsel sinizm algılama düzeylerinin yaş, görev (öğretmen-okul yöneticisi) ve okul kademesi değişkenleri açısından anlamlı şekilde farklılaştığı, buna karşın cinsiyet, medeni durum ve branş değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin iş doyumları düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, görev, okul kademesi ve branş değişkenleri açısından anlamlı şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Araştırmada öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları ile iş doyumu düzeyleri arasında orta düzeyde negatif yönde ilişki olduğu ortaya bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar literatürdeki geçmiş araştırmalar doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' perceptions of organizational cynicism and their job satisfaction levels. In addition, it is the examination of teachers' organizational cynicism and job satisfaction levels in terms of various demographic variables (gender, age, marital status, duty , school level, branch). The study group consists of teachers working in Yozgat city center and its districts. In this study, in which the quantitative research approach was applied, correlational and causal comparative methods were used.“Personal Information Form”,“Job Satisfaction Scale”and“Organizational Cynicism Scale”were used in the research. The organizational cynicism perception levels of the teachers participating in the research differed significantly in terms of age, task (teacher-administrator) and school level variables, on the other hand, it was determined that there was no significant difference in terms of gender, marital status and branch variables. In addition, it was determined that teachers' job satisfaction levels did not differ significantly in terms of gender, age, marital status, duty, school level and branch variables. In the study, it was found that there was a moderate negative relationship between teachers' perceptions of organizational cynicism and their job satisfaction levels. The results obtained in the research were discussed in line with previous studies in the literature.