Başkent Üniversitesi hastanesinde son 15 yılda izlenen akut lösemili çocukların göz bulguları
The ocular findings of children with acute luekemia in Baskent University hospital for the last fifteen years
  1. Tez No: 815505
  2. Yazar: BETÜL ORHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK YAŞAR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Akut lösemideki göz bulguları primer lösemik infiltrasyona bağlı olabileceği gibi hastalığa ve tedaviye ikincil olarak da görülebilmektedir. Son yıllarda modern tedavilerin kullanılmasıyla hastaların yaşam süresi artmaktadır. Bunun sonucunda göz bulgularının sıklaştığı bildirilmektedir. Akut lösemilerdeki göz bulgularını inceleyen çalışmalarda göz bulgularının görülme sıklığı ve göz tutulumunun löseminin prognozuna etkisi değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada akut lösemilerdeki göz bulgularının sıklığını ve prognoz üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. 1995-2010 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Hastanesi Çocuk Hematoloji Servisi'inde akut lösemi tanısı alan 120 vaka incelendi. Hastanemizde akut lösemi tanısı alan tüm hastalar ilk tanıdan itibaren göz bölümünce direkt ve indirekt oftalmoskopla muayene edilerek izleme alınmaktadır. Akut lösemili hastaların tanı anındaki ortalama yaşları 6,6±4,5 (dağılım; 1ay-18 yaş) olup, hastaların 79'u erkek (%65), 41'i kızdı (%35). Hastaların 83'ü (%69,2) ALL, 35'i (%29,1) AML, 2'si (%1,7) AKL idi. 41 (%34,2) hastada 58 göz bulgusu saptandı. Göz bulgusu olanların 28'i ALL, 13'ü AML olup ortalama yaşları 7,9±4,5 (dağılım; 1ay-18 yaş).olup göz bulguları ileri yaşlarda daha sık görülmekteydi. Göz bulgularının 12'si primer, 46'sı sekonderdi. Dört hastada orbitada, ikişer hastada retinada, kraniyal sinirde ve koroidde, birer hastada ise optik disk ve konjonktivada primer lösemik infiltrasyon izlendi. Sık olarak rastladığımız sekonder göz bulguları ise 9 hastada intraretinal hemoraji 9 hastada konjonktival kanama, 5 hastada konjonktivit, 5 hastada sekonder kraniyel sinir bulgusu, 4 hastada papil ödem şeklindeydi. Göz bulgularıyla cinsiyet dağılımı, hematolojik parametreler, lösemi tipi, relaps sıklığı ve sağkalım arasında ilişki bulunamadı. Özellikle prognoz üzerine etkisini saptayabilmek için çok merkezli daha fazla olgunun incelendiği çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eye disease in the acute leukemia can be seen due to the leukemic infiltration as well as can be secondary to the disease and treatment. In recent years, life expectancy of the patients has increased with the use of modern therapies. As a result, eye findings have been much more reported. In the studies investigating the ocular findings of acute leukemias, the incidence of ocular involvement and the effect on prognosis of leukemia varies. In this study, we targeted to investigate the incidence of ocular findings and the effect on prognosis of acute leukemias. 120 cases who were diagnosed with acute leukemia at Pediatric Hematology department of Baskent University Hospital between 1995-2010 years were reviewed. In our hospital, all patients diagnosed with acute leukemia are examined from diagnosis by ophthalmology department by using direct and indirect ophthalmoscope. The mean age at diagnosis of patients with acute leukemia 6.6±4.5 (range, 1 month-18 years) and there were 79 male (65%), 41 female (35%) patients. 83 patients (69.2%) were diagnosed as ALL, 35 (29.1%) of them as AML, 2 patients (1.7%) as mixed leukemia. In 41 (34.2%) patients, 58 eye findings were detected. 28 of the patients with eye findings had ALL, 13 of them had AML and the mean age of these patients was 7.9±4.5 (range: 1 month-18 years). The eye findings were seen more frequently at the older age. Eye findings were primary in the 12 cases and secondary to the disease in 46 of them. Four patients had orbital, 2 had retinal, 2 had cranial nerve and 2 had choroid lesions. In one patient the optic disc and in another one the conjunctiva were affected. Frequently seen secondary ocular findings were intraretinal hemorrhage in 9 patients, conjunctival hemorrhage in 9, conjunctivitis in 5, secondary cranial nerve findings in 5 and papilledema in 4 patients. vi Eye findings had no correlation with gender, hematological parameters, the type of leukemia, the frequency of relapse and survival. To determine especially the effect on prognosis, multi-center studies with more patients are needed.