Significance of organization of Turkic states: Rising political and economic potential of the organization
Türk devletleri teşkilatının önemi: Teşkilatın yükselen siyasi ve ekonomik potansiyeli
  1. Tez No: 815512
  2. Yazar: MUSHFIG AZIZOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÖZDEMİRKIRAN EMBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Global İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Avrasya bölgesinin proaktif siyasi, ekonomik ve enerji aktörlerinden biri olma sürecindedir. Üye devletlerin jeostratejik konumları, özellikle hem TDT içinde, hem de üçüncü taraflarla işbirliğini teşvik etme, bölgedeki anlaşmazlıkların çözümü sürecinde iştirak etme ve uluslararası ilişkilerde barış ve istikrarın sağlanması gibi konularda Avrasyanın bölgesel meselelerinde etkili olma kapasitesine katkıda bulunmak açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Aynı şekilde, üye devletlerin jeostratejik konumları sayesinde TDT, Doğu ile Batı ve Kuzey ile Güney arasında köprü rolü oynama fırsatı elde etmektedir. Bu tez TDT'nin siyasi, ekonomik ve enerji potansiyelini vurgulamayı ve Türk dili konuşan devletlerin özellikle siyaset, dış ilişkiler, askeri, ekonomi, gümrük, enerji ve ulaşım alanlarında ortak politikalar benimseyerek daha sıkı bir yakınlaşma perspektiflerine sahip olmalarına yardımcı olacak yolları ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. TDT, daha kurumsal bir Organizasyon haline gelerek kendisini yeni dünya düzeninin iddialı bir oyuncusu olarak takdim edebilecektir. Ayrıca, TDT'nin Avrupa Birliğinin enerji güvensizliği meselesinde Avrupa ile, Ukrayna savaşı meselesinde Rusya ile ve Kuşak ve Yol Girişimi meselesinde Çin ile ilişkileri bu tezin detaylandıracağı konular arasında yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Organization of Turkic States (OTS) is in the process of becoming one of the proactive political, economic, and energy actors of the Eurasian region. Geostrategic positions of its member states play a very important role in terms of contributing to capacity of the Organization to be influential in regional affairs of Eurasia, particularly in promoting cooperation both within the OTS and with the third parties, participating in conflict resolution processes of the region, and ensuring peace and stability in international affairs. Likewise, thanks to geostrategic positions of its member states, OTS gets an opportunity of playing a role of bridge between the East and the West and the North and the South. This thesis aims to emphasize political, economic, and energy potential of the OTS and reveal ways that would help Turkic-speaking states to have closer rapprochement prospects by adopting common policies, especially in the fields of politics, foreign affairs, military, economy, customs, energy, and transportation. Through becoming more institutionalized Organization, OTS will be able to introduce itself an ambitious player of the new world order. Additionally, relationships of OTS with Europe in the case of European Union's energy insecurity, with Russia in the case of Ukrainian war, and with China in the case of Belt and Road Initiative will be among topics that this thesis will elaborate on.