Erzincan lastik geri kazanım ve elektrik üretim tesisinin termoekonomik analizi ve atık ısı geri kazanımı çerçevesinde optimizasyon çalışması
Thermoecomic analyses and optimization in the frame of waste heat recovery for Erzincan tire recycling and electricity power plant
  1. Tez No: 815511
  2. Yazar: OSMAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ARSLANTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN TOZLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ömrünü tamamlamış lastikler (ÖTL) ve bunların geri dönüşümü, ekonomik ve teknik zorluklardan ortaya çıkan yerel bölgeler için önemli bir çevresel sorundur. Bu yüzden, atık lastiklerin geri kazanılmasında ÖTL geri dönüşüm yöntemleri ve faaliyetleri önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'de artan atık lastik sayısı ekonomik ve çevresel açıdan ciddi sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) adayı olmaya devam etmek için Türkiye için verimli ve çevre dostu yaklaşımlar sağlamak çok önemlidir. Bu çalışmada, ÖTL geri dönüşüm yöntemlerinin yeni ve geleneksel teknolojileri ve ÖTL yönetiminin mevcut durumu gözden geçirilmiştir. Buna ek olarak, Erzincan ilindeki mevcut ÖLT yönetimi, mevcut enerji ve malzeme geri kazanımı faaliyetleri dikkate alınarak ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Atık lastiklerden elektrik üreten Erzincan ÖTL geri kazanımı ve Elektrik Üretimi Tesisi (EÖTLGKEÜT) dünyadaki az sayıdaki santralden biridir. Tesisin fiili operasyonel verileri dikkate alınarak hazırlanan bu çalışma, bu açıdan özgün bir çalışmadır. ÖTL yönetiminde gelecekteki gelişmeler için çalışmada bazı sonuç yorumları ve önerileri de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
End of life tires (ELTs) and their decomposition are constituted a major environmental problem for the local region, arising from the economic and technical challenges. Thus, the ELT treatment activities play a significant role in order to recovery the waste tires. The increased number of waste tires are caused to serious problems in Turkey from the aspect of economy and environment. Moreover, supplying efficient and eco-friendly approaches are crucially important for Turkey in order to continue to be a candidate of European Union (EU). In this paper, the new and conventional technologies of ELT disposal methods and the current status of ELT management are reviewed. In addition to this, the current ELT management in Erzincan city is explained in detail by considering the existing energy recovery and material treatment activities. Erzincan end of life tire recycling and electricity power plant (EWTREPP) which produces electricity from waste tires is one of the few plants in the world. This study, which is prepared by considering the actual operational data of the facility, is an original article with this respect. Some concluding comments and suggestions are also presented in the study for the future developments in ELT management.