Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ile ilgili ders kitaplarında belirteçlerin fillerle birlikte kullanımları ve eşdizimlilikleri
The uses and colocycations of significants with elephants in textbooks on teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 815554
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRVAN KALSIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkçe, tarihin en eski en köklü dillerinden biridir. Tarihsel süreç içerisinde Türklerin göçebe toplum anlayışının yayılmacı etkisi ve günümüzde bu etkinin devamıyla dünyanın hemen her yerinde büyük ya da küçük Türk topluluklarının yaşıyor olması, Türkçe'nin çok geniş bir coğrafyaya yayılmasını sağlamıştır. Bugün dünya üzerinde birçok ülkede Türkçe konuşan topluluklar vardır. Gelişen teknoloji ve küreselleşme ile birlikte yabancı dil öğretimi her toplumun önemli konularından biri haline gelmiş ve ortak öğretim yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Tarihsel sürece bakıldığında Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimine dair en eski yazılı metinlerden biri Kaşgarlı Mahmut tarafından Araplara Türkçe öğretmek amacıyla yazılan Divan-ı Lügati't Türk'tür. Sonrasında yazılan birçok eser de yine Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimine katkı sağlamak üzere yazılmıştır. Eşdizim, konusu ise Batı'da 1950'li yıllarda ortaya atılan bir terimdir ve Batı yabancı dil öğretiminde eşdizimli sözcüklerin öneminin çok önceden farkına varmıştır. Türkiye'de ise eşdizim konusunun önemi 2000'li yıllardan sonra artmaya başlamıştır. Bu çalışmada, Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimi ders kitaplarındaki eşdizimli sözcüklerin kullanımı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish is one of the oldest and most rooted languages in history. The effect of the nomadic society understanding of the Turks in the historical process and the fact that Turkish communities live almost everywhere in the world with the continuation of this effect, Turkish has a very wide geography. Today, there are Turkish-speaking communities in many countries around the world. With the developing technology and globalization, foreign language teaching has become one of the important criteria of every society and has been taken to widespread consumption methods. One of the oldest written texts on teaching Turkish as a foreign language throughout its history is Divan-ı Lügati't Türk, written by Kaşgarlı Mahmut for the purpose of expressing Turkish to Arabs. Many works written later were also written to contribute to the teaching of Turkish as a foreign language. Collocation, on the other hand, is a term that emerged in the West in the 1950s and has grown in place of the importance of collocation courses in Western foreign language teaching. In Turkey, the importance of collocation discussion started to increase after the 2000s. This content focuses on the use of collocation words in the coursebooks for teaching Turkish as a foreign language.