Alüminyum oksit tabakasının morfolojik farklılıklarının yüzey sertliğine ve bakteri gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the morphological difference of aluminium oxide layer on hardness and the effect of the bacterial growth on surface
- Tez No: 815567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ YUNUS SARIBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Metal yüzeylerin kaplanması korozyon direnci, hidrofobik yüzeylerin eldesi ve iletkenlik özelliklerinin iyileştirilmesi malzeme kalitesini farklı uygulamalar için artırmaktadır. Bunun yanında kaplama malzemelerinin morfolojik yapılarının ve boyutlarının kontrol edilmesi, işlevselliklerinin tasarlanmasında en önemli faktörlerdendir. Atom seviyesindeki yüzey özelliklerinin bakteri tutunumu üzerindeki etkisine yönelik yeni yaklaşımlar, bu konuda farklı bakış açıları sunmaktadır. Bu çalışmada, akım yoğunluklarının değiştirilmesi ile koruyucu alüminyum oksit tabakasının kristal morfolojisi, mikroyapısı, mikrosertlik gibi özelliklerin değişimi üzerine etkileri ve bu değişimlerin bakteriyel bağlanma davranışı üzerindeki etkisi farklı analitik ve enstrümantal yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bakteri bağlanma testlerinde model bakteri olarak Staphylococcus aureus kullanılmıştır. Mevcut çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, uygulanan farklı akım yoğunluğuna bağlı olarak oksit kristal morfolojisi, mikrosertlik ve bakteriyel tutunma özelliklerinin değiştiği gözlemlenmiştir. Akım yoğunluğunun 1,5 A/dm2' den 1,7 A/dm2' ye çıkarılması mikrosertliği 88 HV' den 126 HV' ye yükseltmiş ve yüzey pürüzlülüğünün sırasıyla 56 nm' den, 114 nm ve 124 nm' ye artmasına neden olmuştur. Çalışma sırasında daha pürüzlü yüzeylerde yapışık bakteri sayısının arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coating of the metal surface for different fields such as corrosion resistance, hydrophobic surface, and conductivity properties enhance the material quality for different application. Furthermore, controlling the morphological structures and the size of the coating materials is one of the most important factors for designing their functionality. The new approaches to the effect of surface properties at the atomic level on bacterial adhesion offer new perspectives on this subject. In this study, the effect of the different current densities on the morphological microstructural features, microhardness properties, and bacterial adhesion behavior of the protective aluminum oxide layer was investigated by using different analytical and instrumental methods. The Staphylococcus aureus was used as a model bacteria for attachment tests. The result presented in the current study exhibited that the crystal morphology, microhardness, and bacterial adhesion features have changed depending on the applied current density. Increasing the current density from 1.5 A/dm2 to 1.7 A/dm2 raises the microhardness from 88 HV to 126 HV and causes higher surface roughness by 56 nm, 114 nm and 124 nm respectively. The high number of the attached bacteria were determined on the more roughness surface during the study.