Konsol istinat duvarlarının sismik davranışı üzerinde duvar yüksekliğinin etkisi
Effect of wall height on seismic behavior of cantilever retaining walls
  1. Tez No: 815566
  2. Yazar: ELİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Doğa-insan etkileşimi ve hızlı nüfus artışı nedeniyle şehir kurulumları, inşaat sektörünün ve mühendislik çalışmalarının en büyük tetikleyicilerinden biridir. Yapılan her mühendislik yapısı, hizmet ömrü boyunca doğanın dengesinin korunması ve insanların gereksinimlerinin karşılanması amacına hizmet etmektedir. İstinat duvarları inşaat mühendisliği uygulamalarında farklı amaçlarla yaygın olarak kullanılan özel mühendislik yapılarıdır. İstinat duvarlarının sismik davranışının tasarım öncesinde değerlendirilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Zira istinat duvarı ile arka dolgu ve temel zemini arasındaki etkileşim mekanizmasının bu yapıların sismik davranışını değiştirebileceği bilinmektedir. Bu çalışmanın başlıca amacı, zemin-yapı etkileşimini dikkate alarak konsol istinat duvarlarının dinamik davranışı üzerinde duvar yüksekliği değişiminin etkilerini incelemektir. Belirtilen bu amaç doğrultusunda, üç farklı konsol duvar yüksekliği, beş farklı temel zemini koşulu ve üç farklı deprem kaydı dikkate alınarak sonlu elemanlar yöntemine dayalı dinamik çözümlemeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, duvar dinamik davranışının yer hareketi frekans içeriği, duvar yüksekliği ve zemin-yapı etkileşimi gibi faktörlerden önemli düzeyde etkilenebileceğini göstermiştir. Dolayısıyla farklı tasarım amaçlarına yönelik olarak farklı yüklere ve zemin etkilerine maruz kalan istinat yapılarının dinamik davranışında önemli farklılıklar gözlenebileceği vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
City installations due to nature-human interaction and rapid population growth are one of the biggest triggers of the construction industry and engineering studies. Every engineering structure built serves the purpose of preserving the balance of nature and meeting the needs of people throughout its service life. Retaining walls are special engineering structures that are widely used for different purposes in civil engineering applications. It is of great importance to evaluate the seismic response of retaining walls before design. Because it is known that the interaction mechanism between the retaining wall, backfill and foundation soil can change the seismic behavior of these structures. The primary target of this study is to examine the effects of wall height variation on the dynamic behavior of cantilever retaining walls considering soil-structure interaction. In line with this target stated, dynamic analyses based on the finite element method have been performed considering three different cantilever wall heights, five different subsoil conditions and three different earthquake records. The obtained results showed that the dynamic behavior of the wall can be remarkably affected by factors such as ground motion frequency content, wall height and soil-structure interaction. Accordingly, it can be highlighted that significant differences can be observed in the dynamic behavior of retaining structures subjected to different loads and soil effects for different design purposes.