UnaG floresan proteinin ITO yüzeylere immobilizasyonu
Immobilization of UnaG fluorescent protein on ITO surfaces
- Tez No: 815597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ULUSU, DR. NUMAN ECZACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
UnaG floresan proteini, yılan balığından (Anguilla japonica) izole edilen, unkonjuge bilirubin ile etkileşime girdiğinde UV ışık altında yeşil floresan ışıma veren ve aynı zamanda omurgalı canlılarda tanımlanmış floresan özellik gösteren ilk proteindir. Floresan özelliği sayesinde immobilizasyon çalışmalarında kullanıma uygun bir proteindir. İmmobilizasyon, saflaştırılması zor ve maliyetli olan proteinlerin çalışmalarda birden fazla kullanılması için bir taşıyıcıya tutturma veya sabitleme işlemi olarak tanımlanabilir. Bu tez çalışmasında, UnaG floresan proteini ITO yüzeye immobilize edilmeye çalışılmıştır. Bu amaç ile öncelikle UnaG floresan proteinini elde etmek için E.coli C41 suşu'na UnaG protein varyantına ait plazmit DNA transforme edilmiştir. UnaG floresan protein üretimi yapıldıktan sonra SDS-PAGE ile analiz edilerek doğrulanmıştır. ITO yüzeyler immobilizasyon öncesi aseton, RCA solüsyonu vs. kullanılarak temizlenmiş ve birçok defa nitrojen gazı ile kurutulmuştur. Daha sonra yüzeyler %2'lik GPTMS Tolüen solüsyonu, Ni-NTA gibi kimyasallar kullanılarak aktifleşleştirilmiştir. ITO camlar, UnaG floresan protein solüsyonu içinde bekletilmiş ve UnaG floresan proteinin yüzeye immobilizasyonu sağlanmıştır. İmmobilizasyon işleminin başarılı olduğunu göstermek için FTIR ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
UnaG fluorescent protein is the first fluorescent protein isolated from eel (Anguilla Japonica) and identified in vertebrates, which emits green fluorescence under UV light when interacting with bilirubin. Thanks to its fluorescent feature, it is a protein suitable for use in immobilization studies. The use of proteins, which are difficult and costly to purify, can be defined as the process of attachment or fixation to a carrier. As of this thesis, it has been tried to immobilize the UnaG fluorescent protein on the ITO surface. For this purpose, firstly, plasmid DNA of UnaG protein variant was transferred to E.coli C41 strain to obtain UnaG fluorescent protein. After sufficient production of UnaG fluorescent protein, the produced UnaG variant was confirmed by SDS-PAGE analysis. ITO surfaces were treated with acetone, RCA solution etc. before immobilization. was cleaned and dried with nitrogen several times. Then, the surfaces were activated using 2% GPTMS Toluene solution, chemicals such as Ni-NTA. ITO glasses were soaked in the UnaG fluorescent protein solution for one hour and the UnaG fluorescent protein was immobilized to the surface. FTIR and absorbance measurements were taken to see if the immobilization process was successful.